Peyzaj tasarımında kullanılan doğal taşların fiziksel ve petrografik özelliklerinin, hiperspektral yansıma özellikleriyle karşılaştırılması
Comparison of physical and petrographic properties of natural stones used in landscape design with their hyperspectral properties
  1. Tez No: 390477
  2. Yazar: BURCU DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM EMİN MARAŞ, DOÇ. DR. BAŞAK MESCİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Peyzaj Mimarlığı, Geodesy and Photogrammetry, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde teknoloji ve endüstrinin gelişmesiyle alternatif prekast yapı elemanları üretilmeye başlanmış ve hızla doğallıktan uzaklaşılmıştır. Doğal taşlar fiziksel özelliklerine göre uygun mekânlarda, usulüne uygun kullanıldıklarında, işlevsel, göz alıcı, dayanıklı ve sağlıklı malzeme türüdür. Bu çalışmada öncelikli olarak, çevre bilincinin gelişmesi kullanım oranları artan doğal taşların oluşumları, özellikleri ve peyzaj mimarisinde yapı elemanı veya peyzaj öğesi olarak nasıl kullanılabileceği konusunda tasarımcı ve kullanıcıları aydınlatmak amaçlanmıştır. Başarılı bir uygulamanın ilk şartı kullanılan malzemeyi her yönüyle iyi bir şekilde tanımaktır. Bu nedenle çalışmada taşların doğru mekanlarda kullanılabilmesi için önemli olan fiziksel ve kimyasal özelliklerine değinilmiştir. Çalışmada ikinci amaç olarak, taşların tasarımcılar için önem taşıyan kimyasal özelliklerini elde etmek için kullanılan spektroradyometrik yöntem ile uzaktan algılama konusu ele alınmıştır. Bu yöntem sayesinde taşların kimyasal özelliklerine ulaşmak, yıkıcı laboratuar testlerine gerek kalmadan, konforlu laboratuar ortamlarında, zamandan tasarruf sağlanarak yapılabilmektedir. Peyzaj tasarımında sıkça kullanılan türlerden 5x5x5 cm ebatlarda numuneler hazırlanarak fiziksel özelliklerinden sertlik değerleri, spektroradyometrik yöntemle kimyasal özellikleri yine spektroradyometrik yöntemle yüzey pürüzlülüğünden dolayı farklılaşan reflektans grafikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda reflektans değerleriyle; sertlik özellikleri, mineral içerikleri, renk ve doku gibi fiziksel özellikleri karşılaştırılmıştır. Taşların sertlik özellikleri çeşitlilik göstermemiş, dolayısıyla reflektans değerlerinde hassasiyet yaratmadığı görülmüştür. Diğer taraftan taşların kimyasal içeriklerinin reflektans değerlerinde belirleyici bir role sahip olduğu görülmüştür. Taşların kimyasal içerikleri aynı zamanda renk ve doku gibi fiziksel özelliklerinide etkilemektedir, bu özelliklerin değişimiyle reflektans grafiklerinde sapmalar görülmüştür
Özet (Çeviri)
Advancements in technology and industry have led to the production of alternative precast building materials, rapidly moving the industry away from natural materials. Natural stones are functional, durable and healthy materials which are very attractive when used in suitable environments. The main purpose of this study is to provide information to designers and users about the formation, properties and applications of natural stones in landscape architecture, since the first rule of a successful application is to know the used material's properties in every aspect. This study provides information on key properties of natural stones to help select the right environment to use in. Secondly, remote sensing by spectroradiometric devices of chemical properties of natural stones which are important for designers is discussed. With this method, chemical properties of stones are obtained swiftly in comfortable laboratory settings without the need of destructive test methods. 5x5x5 cm. samples are prepared and hardness as a physical property, chemical properties by spectroradiometric methods, and reflectance graphics which vary according to surface porosity. Reflectance values are then compared to hardness properties, mineral structure, color and texture properties. Hardness properties of the stones do not vary much hence no sensitivity in reflectance values. On the other hand, chemical properties of stones are observed as a determining role in reflectance values. Chemical composition of stones also have a determining role in color and porosity, therefore reflectance graphics also show the changes in these properties.