Cr(VI)'nın indirgenmesi sonrası oluşan Cr(OH)3 kolloidlerinin kimyasal koagülasyon ve elektrokoagülasyon ile çöktürülmesi
Precipitation of Cr(OH)3 which formed after reduction of Cr(VI) colloids with chemical coagulation and electrocoagulation
  1. Tez No: 390518
  2. Yazar: DOĞA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada elektrokimyasal bir teknik olan kimyasal koagülasyon ve elektrokoagülasyon yöntemleriyle sulu çözeltisinden Cr(OH)3 kolloidlerinin arıtılması sağlanmıştır ve her iki arıtım yöntemi için krom giderim verimi karşılaştırılmıştır. Alüminyum (Al) ve demir (Fe) elektrotlar kullanılarak elektrokoagülasyon prosesi ile deri işleme atıksuyundan krom giderim verimleri araştırılmıştır. EC reaktöründe, krom giderimi üzerine pH, akım yoğunluğu ve işletim zamanı gibi optimizasyon parametrelerin etkisi belirlenmiştir. Elektrot materyali, enerji ihtiyacı ve işletme maliyeti gibi proses işletim parametreleri hesaplanmıştır. Kimyasal koagülasyon için Al2(SO4)3.18H2O, FeCl3.6H2O tuzları ile Ca(OH)2 koagulant olarak kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; pH değerinin 7,0, akım yoğunluğunun 33 mA/cm2, elektroliz süresinin 60 dk. olduğu optimum şartlarda paralel bağlı monopolar alüminyum elektrotların kullanıldığı EC prosesi ile %99,98 krom giderilmiştir. Paralel monopolar demir plakaların kullanıldığı EC prosesinde giderim verimi %99,91 olarak bulunmuştur. Demir plakalar için optimum pH değeri 5,0, elektroliz süresi 30 dk ve akım yoğunluğu paralel bağlantı türü için 32 mA/cm2 olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, tüm plaka türleri ile EC prosesinin krom gideriminde etkin bir proses olduğunu ve işletme maliyeti analiz sonuçları ise Fe elektrotun Al elektrottan daha ekonomik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis chromium (III) removal efficiency from leather wastewater electrocoagulation (EC) process using aluminium (Al) and iron (Fe) electrodes were investigated and compared to removal of chromium efficiency both chemicial coagulation (CC) and electrocoagulation (EC) treatment systems. Removal of chromium efficieny were investigated from leather processing wastewater. Aluminum (Al) and Iron (Fe) electrodes were used. The influence of pH, time, current density were evaluated. The process operating parameters such as electrode material, energy requirements and operating costs were calculated. Al2(SO4)3.18H2O, FeCl3.6H2O and Ca(OH)2 were used a coagulant for CC. EC process with monopolar aluminum electrodes in parallel connection at optimum conditions in which the ph value was 7, current density was 33 mA/cm2, time was 60 min., 99,98 % total chromium were removed. Removal of efficiencies of EC process for chromium with monopolar iron electrodes in parallel was connection was found 99,91 %. Optimum pH value for monopolar iron electrodes in both connection types was 5, electrolysis time was 30 min. and current density of iron electrodes in parallel connection was specified 32 mA/cm2.