Kumaş boyaması yapan kahramanmaraş tekstil fabrikaları atıksularının ultrases fenton ve fenton oksidasyonuyla arıtımının araştırılması
Investigation of treatment by fenton and ultrasound fenton oxidation of wastewater of texti̇le factories dyeing fabric in kahramanmaras
- Tez No: 390520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma kapsamında Kahramanmaraş'ta kumaş boyaması yapan bir fabrikadan alınan tekstil atıksuyunun fenton ve ultrases fenton metoduyla arıtımı araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre fenton oksidasyon metodu için optimum şartlar pH=3,0, demir iyonu konsantrasyonu=0,20 g/L, H2O2 konsantrasyonu=2,22 g/L, temas süresi=90 dakika olarak belirlenmiştir. 60 dakikalık çökelme süresi sonunda elde edilen Pt-Co verimi % 97,11; RES verimi 436 nm'de % 96,79, 525 nm'de % 97,83, 620 nm'de % 97,81 olarak bulunmuştur. Optimum KOİ giderimi %88,97 ve AKM giderimi %77,14 olarak bulunmuştur. Ultrases fenton oksidasyon metodu için ise 35 kHz ultrasonik frekans altında, optimum pH=3,0, demir iyonu konsantrasyonu = 0,20 g/L, H2O2 konsantrasyonu= 1.65 g/L, temas süresi= 60 dakika olarak bulunmuştur. 60 dakikalık çökelme süresi sonunda renk giderimi Pt-Co verimi % 97,48; RES verimi 436 nm'de % 96,65, 525 nm'de % 98,26, 620 nm'de % 98,77 bulunarak rapor edilmiştir. Aynı şartlarda gerçekleştirilen deneysel çalışmalar sonucunda en iyi KOİ ve AKM giderim verimi % 88.26 ve % 74.28 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bu çalışmada kullanılan tekstil atıksuyunun arıtımı için fenton ve ultrases fenton oksidasyon metodlarının giderim verimleri kıyaslanmıştır. Buna göre ultrases fenton oksidasyon metodu ile en iyi arıtım sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study treatment of textile wastewater dyeing fabric in Kahramanmaras by fenton and ultrasound fenton oxidation method was investigated. According to experimental results, the optimum conditions have been found as 0,2 g/L of ferrous ions concentration, 2,22 g/L of H2O2 concentration, pH 3 and 90 min. of reaction time for Fenton process. After 60 min of sedimentation time, the color removal efficiency have been obtained % 97,11 for Pt-Co; (wavelenght of 436 nm, 525nm, 620 nm ) % 96,79, % 97,83, % 97,81 for RES respectively. The COD removal efficiency and SS removal efficiency has been calculated as % 72,31 and % 77,14 respectively. The optimum conditions have been found as 0.20 g/L ferrous ions concentration, 1.65 g/L H2O2 concentration, pH 3 and 60 min of reaction time for Ultrasound Fenton process under 35 kHz ultrasonic irradiation. After 60 min of sedimentation time, the color removal efficiency have been obtained % 97,48 for Pt-Co; (wavelenght of 436 nm, 525nm, 620 nm) % 96,65,% 98,26, % 98,77 for RES respectively. The COD removal efficiency and SS removal efficiency has been calculated as % 88,26 and % 74, 29 respectively. At the end of study the fenton oxidation process was compared to ultrasound fenton oxidation process for the treatment of the textile wastewater is used in the experimental studies.