Flor ve bor katkılı ZnO ince filmlerinde karekteristik X-ışınlarının incelenmesi
Examination of the characteristic X-rays in fluorine and boron-doped ZnO thi̇n films
  1. Tez No: 390521
  2. Yazar: ALİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, malzemelerin yüzeylerine kaplandıklarında, onlara tek başlarına sahip olamadıkları birçok özellikleri kazandıran, optik, elektronik, manyetik, kimyasal ve mekanik gibi alanlarını ilgilendiren ve çeşitli endüstri alanlarında ileri teknoloji malzemeleri olarak kullanılan ince filmlerden biri olan ZnO ince filmin X-ışını şiddet oranları incelenmiştir. Çeşitli konsantrasyonlarda bor ve flor katkılı ZnO ince filmleri püskürtme yöntemiyle üretildi ve üretilen ince film numunelerini uyarmak için 50 mCi şiddetinde ve 59.5 keV enerjili 241Am radyoizotop kaynağı kullanılmıştır. Numuneler 5000 saniye gerçek sayma zamanı ile sayılmıştır. Karakteristik X-ışınlarının sayılmasında 5.9 keV'de yarı maksimumdaki tam genişliği (FWHM) 150 eV, aktif alanı 30 mm2 ve kalınlığı 5 mm, polimer pencere kalınlığı 0.4 μm olan bir Canberra Ultra-LEGe detektör kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde sunulmuş ve diğer teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have studied the X-ray intensity ratios of ZnO (which is one of the thin films) which gains, when coated on surfaces of materials, some properties which they don't normally have, and which is used as technological materials in different industrial and which is related to optical, electronical, magnetical, chemical and mechanical fields. The fluorine and boron doped ZnO films at various concentrations were produced by chemical spray pyrolysis method, and a 241Am radioisotope source with 50 mCi intensity, and with 59.5 keV energy was used to excite thin film the samples. Samples were counted by live time 5000 seconds. Furthermore, K X-rays emitted from samples were measured by means of a high-resolution Canberra Ultra-LeGe detector (FWHM 150 eV at 5.9 keV, active area 30 mm2, thickness 5 mm, polymer window thickness 0.4 µm). The obtained results were presented in tables and compared with other theoretical and experimental results.