Doğal ve aktive edilmiş Van Gölü sediment (dip çamuru) örneklerinin bazı ağır metallerle adsorspsiyonunun izoterm ve termodinamik analizi
Izotherm, kinetic and thermodynamic analysis of adsorption of natural and activated Lake Van sediment (bottom mud) samples by some heavy metals
  1. Tez No: 390572
  2. Yazar: İHSAN ALACABEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Van Gölü sedimenti ile ağır metallerin ilişkisi (Cr, Co, Cd) kesikli sistem reaktörü kullanılarak saptanmaya çalışılmıştır. Adsoprsiyon çalışmaları, doğal ve asit aktivasyonu yapılmış sedimentlerle yapılmıştır. Orijinal sedimentin yüzey alanı 7.512 m²/g, asit ile aktive edilmiş sedimentin yüzey alanı 79.456 m²/g tespit edilmiş olup aktivasyon işlemi ile çok yüksek bir yüzey alanı elde edildiği ve mikro – mezo gözneklerdeki homojen oluşum da daha net görülmektedir. Suyun önemli fizikokimyasal özelliklerinden biri olan pH'ın adsorpsiyon mekanizması üzerindeki etkisi ve değişen metal konsantrasyonlarının etkisi araştırılmıştır. İstenilen pH'ı elde etmek için nitrik asit (HNO3) kullanılmıştır. Böylelikle farklı pH' larda, ağır metaller ile sediment arasında farklı adsorpsiyon davranışları olduğu gözlemlenmiştir. Denge adsoprsiyonu için Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich (D-R) İzotermleri uygulanmıştır. Orijinal sediment ve asit ile aktive edilmiş sedimentin Langmuir izotermine uyum sağladığı bulunmuştur. Adsoprsiyon termodinamik parametreler hesaplanmıştır, ΔG° değerlerinin negatif çıkması adsorsiyon prosesinin hem orijinal hemde modifiye sediment üzerinde de kendiliğinden gerçekleştiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was tried to determine relation between Lake Van sediment and heavy metals (Cr, Co, Cd) using batch system reactor. Adsorption studies were carried out by natural and acid activated sediments. It was found that surface area of the original sediment was 7.512 m²/g, while that of the sediment activated by an acid was 79.456 m²/g, indicating that a very high surface area was obtained and a homogeneous structure formed at the micro-mesopores. Furthermore, impact of pH on adsorption mechanism, which is an important physicochemical properties water and effect of varying metal concentration were investigated. Nitric acid (HNO3) was used to obtain desired pHs. Thus, different adsorptions were obtained between heavy metals and sediments at various pHs. Langmuir, Freundlich, Temkin and Dubinin-Radushkevich (D-R) isotherms were employed for the equilibrium adsorption and it was established that the original sediment as well as the sediment activated by an acid fit Langmuir isotherm. Additionally, thermodynamic parameters for adsorption were calculated and finding of negative ΔG° values implies that adsorption process occurs spontaneously through both the original and the modified sediment.