İç basınca maruz tabakalı kompozit boruların farklı birleştirme yöntemleri ile yapıştırılması ve gerilme analizi
Stress analysis and bonding with different joining methods of layer composite pipes subjected to internal pressure
  1. Tez No: 390657
  2. Yazar: İSMAİL YASİN SÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada, iç basınca maruz farklı yapıştırıcılar (DP 410 ve DP 490) ve yapıştırma bağlantı türleri ile birleştirilen tabakalı kompozit boruların gerilme analizleri yapılarak, uygun parametrelerin araştırılması amaçlanmıştır. Tabakalı kompozit borular, farklı özelliklere sahip en az iki tabakanın kombinasyonundan oluşur. Çok değişik kombinasyonlarla tabakalanmış kompozit boruların üretimi mümkündür. Bu boruların farklı yama bağlantı türleri ile yapıştırılarak birleştirilmesi, geleneksel birleştirme yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu sebepten, tabakalı kompozit boruların farklı bağlantı metotları ile birleştirilmesi ve bu bağlantı türlerinin hangisinin daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir bağlantı sağladığının araştırılması yapılmıştır. Farklı birleştirme durumlarında, boru kalınlığının, bindirme uzunluğunun, yama malzemesinin, kompozit tabaka sayısının, oryantasyon açılarının bağlantı dayanımına etkileri deneysel testlerle ve nümerik analizlerle belirlenmesi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that stresses analysis of multi-layered composite pipes subject to internal pressure are adhesives (DP 410 and DP 490) and adhesively bonded with different methods, and the appropriate parameters are determined for these cases. The composite pipes occur from layers with different orientation. The composite pipes can be produced by using different orientation. According to the conventional joining methods, this pipes bonded with different joint methods have a lot of advantages. In this reason, multi-layered composite pipes adhesively bonded with different joint methods and the joint methods were examined about long service life and durability. In different joining situations, effects of the thickness of pipe, the overlap length, the patch material, the composite layer number, the orientation angles are investigated for joining strength by experimental tests and numerical analysis.