Isparta ili anadolu mahallesi kentsel dönüşüm alaninin jeoteknik i̇ncelenmesi
Geotechnical study of the anadolu district's urban transformation area in Isparta province
- Tez No: 881628
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapılaşma alanlarında meydana gelebilecek deprem gibi bir doğal afetin oluşturacağı etkileri önceden tahmin edebilmek ve doğal afetler sonucu oluşabilecek zararları en aza indirebilmek veya ortadan kaldırabilmek, o bölgenin jeolojik ve tektonik özelliklerini iyi tanımlamaktan ve iyi değerlendirmekten geçmektedir. Bu da yapılaşma öncesinde, gerekli zemin araştırmaları yapılarak, zeminin mühendislik özelliklerinin yanı sıra dinamik, yerel ve çevresel afetlerin, olası tehlike ve risklerinin analiz edilmesiyle sağlanabilir. Ayrıca bu özelliklerin bilinmesi ile yeni yerleşim alanları için imar planlarının oluşturulup yanlış arazi kullanımı önlenebilir. Isparta ili Anadolu Mah. yerleşim alanının 1. Derece deprem bölgesinde yer alması, yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmasının zeminin gevşek alüvyonlardan oluşması, sismik etkilerin sebep olduğu taşıma gücü ve oturma problemleri ile karşılaşılmasına neden olacağı öngörülmektedir. Bu sebeple Anadolu Mahallesi çalışma alanındaki zeminlerin jeolojik ve jeoteknik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, inceleme alanında 10 adet jeoteknik amaçlı sondajlar yapılarak, standart penetrasyon deneyi darbe sayısı ile zeminlerin kıvamı ve sıkılığı belirlenmiştir. Bu veriler ışığında Anadolu Mahallesi yerleşimindeki zeminlerin dinamik ve statik taşıma gücü ve oturma hesabı yapılarak yerleşime uygunluk değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre İnceleme alanın orta sıkı ve gevşek birimlerden oluşmasının, taşıma gücü ve oturma kriterlerinin sismik etki durumunda aşılacağına varılmıştır. Bu tez çalışmasıyla kentte uygulanacak imar planlarının jeoteknik olarak önemli bir altlığını da oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
To predict the effects of a natural disaster, such as an earthquake, that may occur in urbanized areas and to minimize or eliminate the damages resulting from natural disasters, it is essential to have a good understanding and evaluation of the geological and tectonic characteristics of the region. This can be achieved by conducting necessary soil investigations, analyzing not only the engineering properties of the soil but also the dynamic, local, and environmental effects of potential hazards and risks before construction. Additionally, having knowledge of these characteristics enables the creation of urban plans for new settlements, preventing improper land use. It is anticipated that the urban transformation project planned for the settlement area of Anadolu Mahallesi in Isparta province, which is located in the first-degree earthquake zone, may encounter issues related to bearing capacity and settlement due to the loose alluvial soils affected by seismic influences. For this reason, the geological and geotechnical characteristics of the soils in the Anadolu Mahallesi study area have been examined. To achieve this, 10 geotechnical boreholes were conducted in the study area, and the consistency and density of the soils were determined through the Standard Penetration Test and blow count. Based on these data, the suitability of the soils in Anadolu Mahallesi for settlement was evaluated by performing dynamic and static bearing capacity and settlement calculations. According to the results obtained, it was concluded that the study area consists of moderately dense and loose units, and the bearing capacity and settlement criteria would be exceeded under seismic conditions. This thesis study also forms a geotechnically significant basis for the urban development plans to be implemented in the city.