Pınargözü kaynağı (Yenişarbademli, Isparta) su niteliğinin fizikokimyasal değerlere ve epilitik alglere göre belirlenmesi
The determination water quality of Pinargözü spring (Yenişarbademli, Isparta) according to physicochemical parameters and epilithic algae
- Tez No: 390716
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER OSMAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Aralık 2013-Kasım 2014 tarihleri arasında Pınargözü Kaynağı üzerinden seçilen 3 örnek yerinden alınan aylık örneklerle akarsuyun fiziko-kimyasal özellikleri ile farklı örnek yerlerinden alınan epilitik alglerin aylık dağılımları ve gelişimleri incelenmiş, fiziko-kimyasal veriler ile algler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda epilitik alglerden Ochrophyta'dan 92, Chlorophyta'dan 8, Cyanobacteria'dan 12 ve Charophyta'dan 1 olmak üzere toplam 113 takson saptanmıştır. Ochrophyta üyelerinin diğer bölümlere göre takson ve birey sayısı bakımından daha varsıl olduğu görülmüştür. Su niteliği, fizikokimyasal verilere ve epilitik alglere göre her örnekyerinde belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Pınargözü Kaynağı'nda belirlenen organizmalara göre sıklık, baskınlık ve çeşitlilik analizleri de yapılarak su niteliği sonuçları ile değerlendirilmiştir. Pınargözü Kaynağı suyunun epilitik alglere göre az kirlenmiş ( І.-ІІ. nitelik sınıfında), fizikokimyasallara göre çok az kirlenmiş (І. nitelik sınıfında) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Monthly distribution and development of algae epilithic and physicochemical features of spring water have been investigated by monthly taken samples between December 2013 and November 2014 from 3 stations which were selected in Pınargözü Spring. In this study, 113 taxa from epilithic algae were determined which are Ochrophyta, Chlorophyta, Cyanobacteria and Charophyta; 92, 8, 12 and 1, respectively. The members of Ochrophyta's taxon and individuals epilithic algae's number have been found wealthier than others. Water quality was determined according to physicochemical parameters and epilithic algae at each station and they were compared with each other. The determined organisms in Pınar Gözü Spring were evaluated with water quality results which were made analyses of frequency, dominance and diversity. Consequently, Pınargözü Spring Water has been found according to the epilithic algae (I-II quality class) few polluted and the physicochemical features very few polluted (I quality class).