Hepatosellüler karsinom tedavisinde küçük boyutlu doksorubisin yüklü mikrosferlerle transarteryel kemoembolizasyonun etkinliği
Transarterial chemoembolization of hepatocelluler carcinoma with small doxorubicin-eluting beads
- Tez No: 390734
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL HÜSEYİN AKSUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: HSK'lı uygun hasta gruplarında erken dönemde 100μm'dan daha küçük boyutlu doksorubisin yüklü mikrosferlerle yapılan TAKE'nin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Mart 2013-Ekim 2014 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde doksorubisin yüklenen 40 ve 75µm'luk mikrosferler (Embozene TANDEM Microspheres; CeloNova BioSciences, Inc, San Antonio, Texas) ile TAKE uygulanan 20 hasta dahil edildi. Hastalara, işlem öncesi, 1. gün, 1. ay ve 3. ay dinamik MRG yapıldı ve tedaviye olan yanıt mRECIST kriterlerine uygun olarak değerlendirildi. Bulgular: Birinci ay kontrolünde GY için TY % 50, PY % 15, objektif yanıt % 65, SH %10, PH %25, 3.ay kontrolünde TY % 50, PY % 11, objektif yanıt % 61, SH % 17, PH % 22 alınmıştır. GY değerlendirilmesinde HDL olan hastalarda olmayanlara göre daha düşük TY ve daha yüksek PH bulunmuştur. HL boyutu
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the short-term safety and efficacy of the new generation doxorubicin loaded drug-eluting beads which are sized below 100μm. Materials and Methods: From March 2013 to April 2014, 20 patients with HCC underwent TACE with 40 and 75µm drug-eluting beads (Embozene TANDEM Microspheres; CeloNova BioSciences, Inc, San Antonio, Texas) loaded with doxorubicin. The abdominal aortography, selective celiac and SMA angiographies were performed and drug-eluting bead embolization was done as selective and superselectively. All patients underwent MRG before the treatment and at the 1st day, 1 month and 3 months after treatment. Local response was evaluated with modified response evaluation criteria in solid tumors (mRECIST). Results: At the 1st month after TACE, overall complete response (CR), partial response (PR), stable disease (SH), progressive disease (PH) and overall objective response (OR) respectively were 50 %, 15 %, 10 %, 25 %, 65 % and 50 %, 11 %, 17 %, 22 % , 61% at the 3rd month. The presence of non-target lesions cause increasing levels of CR and decreasing levels of PH. CR for target lesions ≤ 5cm was 100% at first day, 1 month and 3 months after treatment. In our study AST and ALT values was increased within 24 hours after treatment reaching noncritical levels, although there was a significantly decline in 1-2 months in most patients. Conclusion: In conclusion, the present pilot study shows that there is no difference in short term response between 40-75μm microspheres and the large sizes doxorubicin-eluting beads which were reported in the literature, according to mRECIST. However, Overall complete response (CR) rate was higher for target lesions ≤5 cm than larger lesions.