Pelvik venöz yetmezlik tedavisinde vasküler plak ve koil ile embolizasyonun etkinliği
Efficiency of embolization with vascular plug and coils in pelvic venous insufficiency treatment
- Tez No: 390735
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKSUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Pelvik venöz konjesyon sendromu olan hastalarda iki farklı yöntem ile (mekanik/mekanik+kimyasal) endovasküler tedavinin klinik etkinliğini karşılaştırmak ve ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2012 ve Aralık 2013 tarihleri arasında klinik ve BT tetkiki ile PVY tanısı düşünülen ve venografi yapılan 101 hastadan, mekanik (koil ve/veya vasküler plak) veya mekanik+kimyasal (skleroterapi) olarak endovasküler ovaryan ven embolizasyon tedavisi uygulanan 91 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik cevabı değerlendirmek için Society of Interventional Radiology'nin önerdiği, 9 maddeden oluşan, Vizüel anolog skala (VAS) ile ölçülen anket kullanıldı. Hastaların işlem öncesi, işlem sonrası 3. ay, 6. ay ve 12. ay VAS skorları kaydedildi. Bulgular: Tedavi edilen 91 hastanın 41'ine bilateral, 38'ine izole sol ve 12'sine izole sağ ovaryan ven embolizasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose : To compare and exhibit the clinical efficiency of two different endovascular treatment techniques ( mechanical / mechanical+ chemical ) in patients diagnosed with pelvic venous congestion syndrome (PVCS). Material and Method : Between October 2012 and December 2013, 101 patients were considered as having pelvic venous insufficiency (PVI) via clinical evaluation and computed tomography imaging. All of them were underwent venography and 91 patients, who were treated by endovascular ovarian vein embolization using mechanical ( coil and/or vascular plug ) or mechanical + chemical (sclerotherapy) embolization, enrolled to the study. A questionnaire, measured by Visual Analog Scale (VAS), questioning 9 items and recommended by Society of Interventional Radiology was used to evaluate clinical respnse. VAS scores were recorded before and 3, 6, 12 months after the procedure. Results : Of those 91 patients; ovarian vein embolization was performed bilaterally in 41, only left in 38 and only right in 12.