Varikosel olgularında sperm morfolojisi ve dna hasarlarının incelenmesi
Evaluation of sperm morphology and dna damage with varicocele
- Tez No: 390790
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Varikosel, spermatik kordu saran pampiniform pleksus venlerinin anormal genişlemesi olarak tanımlanır. Klinik bulgulara göre varikosel evre 1, 2 ve 3 olmak üzere 3 grupta sınıflandırılır. Çalışmamızın amacı, varikosel evreleri arasında semen parametreleri, biyokimyasal parametreler ve DNA hasarı yönünden fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada, Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Üroloji Polikliniğine başvuran 60 hastaya ait semen ve kan örnekleri kullanıldı; grup 1: sağlıklı erkekler (n=20), grup 2: varikosel evre 1-2 (n=20) ve grup 3: varikosel evre 3 (n=20). Semen örneklerine alkali comet assay yöntemi, anilin mavisi ve Periyodik asit Schiff (PAS) boyaması uygulandı. Olgulardan alınan kan örneklerinde ise plazma katalaz (KAT), Süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktiviteleri ve Malondialdehit (MDA) düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Varicocele can be defined as the extraordinary expanding of pampiniform pleksus veins which wraps the spermatic cord. According to clinical findings, varicocele can be divided into three groups; 1st, 2nd and 3rd grade. The aim of our research is to show differences among three different varicosele grades according to the result of their semen parameters, biochemical parameters and DNA damage. In this study, semen and blood samples of 60 patients who applied to Erciyes University, Medical Faculty, Urology Polyclinic were used; grup 1: healthy men, group 2: varicocele grade 1 and 2, group 3: varicocele grade 3. Semen samples were examined with the method of alkali comet assay, aniline blue and Periodic acid Schiff (PAS) staining. Blood samples taken from the events were assessed plasma Catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) enzyme activities and Malondialdehyde (MDA) levels.