Yale fiziksel aktivite ölçeği (YPAS)'ın Türkçeye uyarlanması, geçerliliği ve güvenilirliği
Turkish adaptation, validation and reliability of the yale physical activity scale (YPAS)
- Tez No: 779871
- Danışmanlar: DOÇ. NURSEN İLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatrik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, yaşlılar için geliştirilen“Yale Physical Activity Scale (YPAS)”anketini Türkçeye uyarlamak, Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini İzmir il merkezinde yaşayan ve dahil edilme kriterlerine uyan 65 yaş ve üstü kişiler oluşturdu. Türkçe geçerlilik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla izin alındıktan sonra YPAS anketi“ileri-geri çeviri”metodu ile Türkçeye çevrildi ve anketin kapsam geçerliliği için“Davis tekniği”kullanıldı (0.95). Katılımcıların demografik bilgileri veri kayıt formuna kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE) ve Yale Fiziksel Aktivite Ölçeği Türkçe versiyonu (YPAS-TR) kullanıldı. Güvenirlik için madde toplam puan analizi yapıldı ve anket test-tekrar test yöntemi ile 14 gün sonra rastgele seçilen 45 kişiye tekrar uygulanarak sınıf içi korelasyon katsayısı hesaplandı. Anketin yapı geçerliliğinde diğer anketler ile aralarındaki ilişki incelendi. SPSS 26.0 yazılımı ile veriler analiz edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 73.22 ± 6.13 (36 kadın, 51 erkek) idi. IPAQ toplam (X: 3449,67±2588,34 MET-dakika) ve PASE toplam (X: 94,42±48,40) sonuçlarına göre yaşlıların fiziksel aktivite düzeylerinin orta ila yoğun şiddette olduğu belirlendi. YPAS-TR toplam özet skoru ve yürüyüş indeks skoru açısından kadın ve erkek katılımcılar arasında anlamlı bir fark bulundu (p0.05). Anket maddelerinin sınıf içi korelasyon katsayıları (ICC = 0.665-0.990) değerleri arasında hesaplandı. Sonuçlar, YPAS-TR anketinin yaşlıların fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir anket olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to adapt the“Yale Physical Activity Scale (YPAS)”questionnaire that is developed for the elderly people into Turkish and to determine the validity and reliability of the Turkish version. The population of this study consisted of people aged 65 and over living in the city center of Izmir and fulfilling the inclusion criteria. After obtaining permission to determine its validity and reliability in Turkish, the YPAS questtionnaire was translated into Turkish using the“back forward translation method”and the“Davis technique”was used for the scope validity of the questionnaire. The demographic information of the participants was recorded in the data registration form. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Physical Activity Scale for the Elderly (PASE) and Turkish version of the Yale Physical Activity Scale (YPAS-TR) were used for to determine the physical activity level of the elderly individuals. For reliability, item-total score analysis was performed and the questionnaire was reapplied to 45 randomly selected people 14 days later with the“test-retest”method and the intraclass correlation coefficient was calculated. In construct validity of the questionnaire, the relationship between the other questionnaires was examined. The data were analyzed with SPSS 26.0 software program. The mean age of the participants was 73.22 ± 6.13 (36 females and 51 males). According to the IPAQ total (X: 3449.67±2588,34 MET-minutes) and PASE total (X: 94.42±48,40) results, it was determined that physical activity levels of the elderly people were moderate to intense. A significant difference was found between male and female participants in the terms of YPAS-TR total summary score and walking index score (p0.05). The intraclass correlation coefficients of the questionnaire items were calculated between (ICC = 0.665 - 0.990). The results show that the YPAS-TR questionnaire is a valid and reliable questionnaire to evaluate the physical activity level of the elderly individuals.