Scheuermann kifozu olan hastalarda sagittal profil ve bunun yaşam kalitesine etkisi
The sagittal profile of scheuermann kyphosis patients and its effect on life quality
- Tez No: 390899
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM HALUK BERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamız 2015 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde yapılmış retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamızda 2004-2011 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde ameliyat olmuş Scheuermann Kifozu (SK) ve Adölesan İdiopatik Skolyoz ( AİS) hastaları incelendi. Çalışmamıza ameliyat öncesi ve sonrasına ait Skolyoz AP/Lat grafileri olan ve en azı 2 yıl takibi olan hastalar alındı. Çalışma üç grup şeklinde yapıldı. Her grupta 20 kişi belirlendi. 1.Grubumuz Scheuermann Kifozu hastaları 2.Grubumuz AİS Hastaları 3.Grubumuz polikliniğimize başka rahatsızlıktan başvuran ve herhangi omurga şikayeti olmayan kişiler dahil edildi. Radyolojik ölçümler aynı cerrah tarafından Surgimap Spine programı kullanarak yapıldı ve kaydedildi. 1.grupta olan 20 Scheuermann hastasının pre op ve post op Cobb açıları ölçüldü 2.grupta olan 20 AIS hastasının pre op ve post op Cobb açıları ve T1 tilt açıları ölçüldü ve kaydedildi. Daha sonra her 3 gruba SF-36, SRS 22, COMI bel sağlık yaşam skorları uygulandı ve kaydedildi. Scheuermann kifozu olan hastalarda pre op Cobb açısı 73,9 (± 7,13) post op Cobb açısı 50,9 (± 2,29) saptandı. Skolyoz hastalarında ise pre op Cobb açısı 46,5 (±9,3) post op Cobb açısı 3,4( 3,47) saptandı. Skolyoz grubu hastalarında pre op T1 tilt açısı 2,0(±4,6) post op T1 tilt açısı -2,30(±2,76) olarak ölçüldü. Literatüre baktığımızda yapılan çalışmalarda tek yaşam sağlık skoru kullanıldığını gördük. Biz üç yaşam sağlık skoru kullandık ve sonuç olarak bu sağlık skorlarının birbiri ile uyumlu alt boyutlarını birbiri ile karşılaştırdık. SF-36, SRS-22r ve COMİ skorlarının aynı alanlarının birbiri ile uyumlu ve tutarlı sonuçlar verdiğini gördük. Sonuç olarak Sheuermann kifozu hastalarımız bazı alt boyutlarda diğer gruplardan düşük puan almasına rağmen aldıkları puanların yüksek olduğu görüldü. Bu verilen sonucunda omurgadaki deformitelerin hastaları kötü etkilediği ama yapılan ameliyatın hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin iyi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out retrospectively at Orthopedics and Traumatology clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Hospital in 2015. We studied Scheuermann's kyphosis (SK) and Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) patients who underwent operation at Orthopedics and Traumatology clinic of Dokuz Eylul University between 2004 and 2011. Our study includes the patients who has scoliosis AP/Lat graphy before and after surgery and has been followed for at least two years. 20 people were selected in every group; 1. Group : Scheuermann Kyphosis patients, 2. Group : AIS patients, 3. Group: The person who consults for different disorders and has no other spinal injury has been included in our study. Radiological measurements have been performed and recorded by same surgeon who used Surgimap Spine program. In the first group that has 20 Scheuermann patients, pre operation and post operation Cobb angles were measured and recorded. In the second group, which has 20 AIS patients, pre operation and post operation Cobb angles and T1 angles were measured and recorded. Afterwards, SF-36, SRS 22r, COMI spine health and life scores were applied and recorded for all three groups. Pre operation and post operation Cobb angles for the patients who have Scheuermann kyphosis were measured as 73,9 (± 7,13) and 50,9 (± 2,29) respectively. In scoliosis patients, Pre operation and post operation Cobb angles were found 46,5 (±9,3) and 3,4 (±3,47) respectively. Furthermore, pre operation and post operation T1 tilt angle were found to be 2,0 (±4,6) and 2,30 (±2,76) respectively. When we reviewed previous studies, we saw that only one life health score was used. In our study, we used three different life health score and compared subscale of those life health scores, which were compatible with each other. We found that same areas of SF-36, SRS 22r, and COMI scores gave consistent and compatible results with each other. Even though our SK patients had lower scores than other groups in some subscales, they took higher scores overall. As a result of these data, we concluded that deformation in the spine affected negatively but the operations had positive effects on life quality of patients.