Cerrahi olarak tedavi edilmiş scheuermann kifozu olan hastalarda sagittal spinopelvik parametrelerdeki değişikliklerin fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi
The effect of changes in sagittal spinopelvic parameters on functional results in surgical treated patients with scheuermann kyphosis
- Tez No: 592730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Scheuermann kifozu adölesan çağda torakal kifozun en sık nedenidir. Erken adölesan çağda başlar ve büyüme atağı ile birlikte ilerleyici bir deformite olarak görülür. Çalışmamızı 2010-2017 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Scheuermann Kifozu tanılı 15 hasta üzerinde yaptık. Yaptığımız çalışmamızdaki hastaların yaşa, cinsiyete ve Risser evrelerine göre dağılımına baktığımızda hastaların; kifoz açıları, korreksiyon oranı ölçüldü. Komplikasyon gelişim oranları ve yaşam kalitesi anket skorları hesaplandı. Aralarında anlamlı bir korelasyon saptanamadı. Sagittal balansı pozitif ve negatif yönde etkileyen açısal ölçüm parametrelerini karşılıklı olarak gruplayıp aralarındaki fark ile sagittal vertikal aks arasındaki ilişkiyi anlamak için yaptığımız ölçüm sonuçlarında mevcut ölçülen değerler ile SVA arasında korelasyon saptanamamıştır. Ancak opere edilen tüm vakalarda SVA değerlerinde anlamlı bir azalma olduğu görüldü. Yaptığımız ölçümlerde vakaların hiçbirisinde DJK gelişmediği görüldü. Distalde enstürmente edilen vertebra seviyelerine bakıldığında tüm vakalarda İLV ve SSV seviyelerinin enstürmente edildiği görüldü. Bileşke kifozu gelişen vaka olmadığından DJK gelişimi ile SEV arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı ve DJK ile SSV-İLV ilişkisi gösterilememiştir. Hastalardan preop ve postop yapılan ölçüm değerleri arasında sadece torakal kifoz ve lomber lordoz değerlerinde anlamlı değişiklikler olduğunu tespit ettik. Pelvik parametrelerde anlamlı bir değişim gözlenmedi. Hastalara uygulanan SRS-22r ve SF-36 anketlerine baktığımızda hastaların genel olarak uygulanan tedaviden çok memnun oldukları görülmektedir. Fonksiyonel skorları ile açısal korreksiyon değerleri, DJK gibi radyolojik ölçüm parametreleri arasında herhangi bir ilişki tespit edilemedi. Omurga fonksiyonu, fonksiyonel skor ve vücut imajı gibi parametrelerde grubun geri kalanı ile arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Postop yapılan takiplerde korreksiyon kaybı yaşanmamıştır. Hastaların postop yaşam kalitesi ve korreksiyon oranlarının, tüm seviyelerin enstürmente edildiği çalışmalar ile uyumlu olduğu görüldü. Çalışmamız, Scheuermann kifozu cerrahi endikasyonlarını taşıyan hastalarda cerrahi tedavi gerekliliğini, posterior enstürmentasyonun ile düzeltmenin yeterliliği savını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Scheuermann's kyphosis is the most common cause of thoracic kyphosis in adolescence. It starts in early adolescence and is seen as a progressive deformity with growth attack. In this study, we retrospectively evaluated 15 cases with scheuermannn kyphosis who were surgically treated in Celal Bayar University School of Medicine Department of Orthopaedics and Traumatology between 2010 and 2017. In our study, we analyzed the distribution of patients according to age, gender and Risser stages. Kyphosis angles, pelvic parameters and correction rate were measured. Complication rates and quality of life questionnaire scores were calculated. There was no significant correlation between them. In order to understand the relationship between sagittal vertical axis and the difference between the angular measurement parameters that affect sagittal balance positively and negatively, no correlation was found between the measured values and SVA. However, there was a significant decrease in SVA values in all cases. DJK did not develop in any of the cases during our measurements. When the distal instrumented vertebra levels were evaluated, ILV and SSV levels were observed in all cases. Since junctional kyphosis did not develop; No correlation between the development of DJK and SEV, and between DJK and SSV-ILV were observed. We found only significant changes in the values of thoracic kyphosis and lumbar lordosis between preop and postop measurements. No significant changes were observed in pelvic parameters. When SRS-22r and SF-36 questionnaires were applied to the patients, it was observed that the patients were very satisfied with the treatment in general. No correlation was found between functional scores, angular correction values and radiological parameters such as DJK. There was no significant difference between the study patients who had criteria such as quality of life questionnaire, pain and social functioning psychological evaluation. No significant difference was found between the rest of the group in parameters such as spine function, functional score and body image. No postoperative loss of correction was observed. Postop quality of life and correlation rates were found to be consistent with studies in which all levels were instrumented. Our study supports the need for surgical treatment in patients with surgical indications of Scheuermann's kyphosis and the adequacy of correction with posterior instrumentation.