C seviye kişisel koruyucu ekipman kullanımının, maket üzerinde yapılan kardiyopulmoner resüsitasyonda sağlık çalışanlarının fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the use of c level personal protective equipment on physiological parameters of healthcare professionals in cardiopulmonary resuscitation on model
  1. Tez No: 685541
  2. Yazar: ÇAĞATAY YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kişisel koruyucu ekipman (KKE), sağlık çalışanlarını vücut sıvıları ve solunum yolu damlacıklarıyla bulaşan yüksek derecede öldürücü patojenlerin neden olduğu enfeksiyondan korur. Ebola, şiddetli akut solunum sendromu (SARS), Orta Doğu solunum sendromu (MERS), İnfluenza ve en son Covid-19 salgını gibi bulaşıcılık oranı yüksek hastalıkların ortaya çıkması ile korucuyu tıbbın önemini arttırmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı sağlık çalışanları için kabul edilebilir bir güvenli çalışma ortamı yaratsa da azalan görüş mesafesi, nefes alabilirlikte azalma, vücut ısısında yükselme, görsel ve işitsel iletişimde azalma gibi nedenlerden ötürü sağlık çalışanları üzerinde fizyolojik ve psikolojik stres yaratır. Acil servise kardiyak arrest başvuran ya da takipleri sırasında kardiyak arrest olan hastalara uygulanan kardiyo-pulmoner resüsitasyon ise ciddi aerosol salınımına neden olur. Kardiyo-pulmoner resusitasyon (KPR)'nin kişisel koruyucu ekipman kullanılarak yapılması özellikle fiziksel stresi ciddi şekilde arttırmaktadır. Amaç: Prospektif olarak yaptığımız bu çalışmada, acil serviste sıkça yapılan KPR işlemi sonrasında kişisel koruyucu ekipmanın sağlık çalışanları üzerindeki fizyolojik etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Gönüllü sağlık çalışanları ile iki kişilik gruplarla İleri Kardiyak Yaşam Desteği uygulamasını hem Seviye C KKE kullanarak hem de KKE kullanmadan yapılmıştır. Her oturumda gönüllülere en az 72 saat dinlenme süresi verildi. Her uygulamadan önce gönüllülerin fizyolojik parametrelerine bakılmış, bazal işaretleme testi yapılmıştır. Sadece işlem öncesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Her uygulama bitiminde gönüllülerin 20 dakika dinlenmesi sağlanmıştır ve sonrasında fizyolojik parametreleri ve işaretleme testi sonuçları kaydedildi. Uygulamalar sonrasında gönüllülerde KKE'ye bağlı ortaya çıkan semptom varlığı sorgulanmıştır. Bulgular: KKE kullanılarak ve KKE kullanılmadan yapılan oturumların öncesinde ölçülen fizyolojik parametreler kendi arasında kıyaslandığında; yalnızca glukoz parametresinde istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. KKE kullanılmadan yapılan oturumda işlem öncesinde- sonrasında yapılan ölçümler karşılaştırıldığında; Kalp hızı (KH), kilo kaybı, laktat, glukoz ve solunum sonu karbondioksiti (EtCO2) parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. KKE kullanılarak yapılan oturumda işlem öncesinde-sonrasında yapılan ölçümler karşılaştırıldığında; ateş, diyastolik kan basıncı (DKB), KH, kilo kaybı, glukoz, laktat, EtCO2 ve perfüzyon indeks (PI) parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonuç: Bu çalışma literatürde genel olarak bakılan fizyolojik parametrelerin hepsinin aynı çalışmada incelendiği ilk çalışmadır. Bakılan parametrelerin her oturum öncesi-sonrasında ayrı ayrı değerlendirildiği de ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Dikkat testi kullanılarak yapılan çalışmalar içinde bitirme süresinin KKE'li oturumda KKE'siz oturuma göre azaldığı ilk kez gösterildi. KKE'li ve KKE'siz oturumlar sonrasında glukoz değerlendirmesi bu çalışmada ilk defa yapılmış, oturum öncesi ile ilk defa kıyaslanmıştır. Bu mevcut sonuçlar doğrultusunda KKE kullanımının özellikle KPR gibi yoğun fiziksel efor gerektiren işlemlerde kullanımıyla, kullanıcı üzerinde ciddi fizyolojik etkiler yarattığı gösterildi. KKE ile değişen mikroiklim sonucunda artan sıcaklık, terleme, özellikle N95 maske gibi geri solumalı maskelerle artan karbondioksit (CO2) sonucunda oluşan termal stres, anksiyete nedeniyle dikkat ve bilişsel fonksiyonlarda bozulma meydana gelebilir. Bu çalışma sonucunda KKE'nin kullanıcı üzerindeki fizyolojik değişimleri ve buna bağlı karşılaşabilecek sorunlara dair alınabilecek önlemler hakkında fikir sahibi olunabilir.KKE, enfeksiyon koruyuculuğu nedeniyle hayati önem taşımakla birlikte, maruziyeti azaltmak için kullanım gereksinim ortadan kalktığında hemen çıkarılmalıdır. KKE kullanım öncesinde bol su tüketimi sağlanmalı, mümkünse aç olunmamaya gayret gösterilmelidir. Uzun süre giyilmesi ön görülüyorsa, A seviye veya soğutuculu ekipman kullanımı söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Personal protective equipment (PPE) protects healthcare workers from infection by highly virulent pathogens transmitted by body fluids and respiratory droplets.The importance of preventive medicine has increased with the emergence of highly contagious diseases such as Ebola, severe acute respiratory syndrome (SARS), Middle East respiratory syndrome (MERS), influenza and the latest Covid-19 outbreak. Although the use of PPE creates an acceptable safe working environment for healthcare professionals, it causes physiological and psychological stress on healthcare professionals due to reasons such as decreased vision distance, decreased breathability, increased body temperature and decreased visual and auditory communication. Cardiopulmonary resuscitation (CPR) applied due to cardiac arrest in the emergency department causes severe aerosol. Performing CPR using personal protective equipment especially increases physical stress. Aim: In this prospective study, it was aimed to determine the physiological effect of PPE on healthcare workers after CPR, which is frequently performed in the emergency department. Material and Methods: Advanced Cardiac Life Support with volunteer health workers was performed both using Level C PPE and without PPE. Each session was given to volunteer at least 72 hours rest period. Before each session, the physiological parameters of the volunteers were checked and the cancellation test was performed. The International Physical Activity Questionnaire(IPAQs) and Beck Anxiety Inventory(BAI) were applied just before the procedure. At the end of each session, the volunteers were allowed to rest for 20 minutes and then their physiological parameters and cancellation test results were recorded. After the sessions, the presence of any symptoms was questioned who emerged after CPR with PPE. After the sessions, the volunteers were questioned whether they had any symptoms after CPR with PPE. Results: The physiological parameters were measured before the sessions with and without PPE and compared between themselves, a statistically significant difference was found only in the glucose parameter. A statistically significant difference was found in heart rate (HR), weight loss, lactate, glucose and end-tidal carbon dioxide (EtCO2) parameters in the measurements made before and after the procedure in the session without PPE. A statistically significant difference was found in the parameters of fever, diastolic blood pressure (DBP), HR, weight loss, glucose, lactate, EtCO2 and perfusion index (PI) in the measurements made before and after the procedure in the session with PPE. Conclusions: This is the first study in the literature in which all of the physiological parameters, which were previously looked at separately, were examined in the same study. It is the first study in which the parameters examined are evaluated separately before and after each session. Among the studies using tests measuring attention, it was shown for the first time that the finishing time decreased in the session with PPE compared to the session without PPE. Among the studies using tests measuring attention, it was shown for the first time that the finishing time decreased in the session with PPE compared to the session without PPE.It has been shown that the use of PPE causes serious physiological effects on the user, especially in procedures that require intense physical effort such as CPR. Impairment in attention and cognitive functions may occur due to increased temperature, sweating, and thermal stress caused by increased carbon dioxide (CO2), masks, as a result of changing microclimate with PPE, and anxiety. With this study, it is possible to have an idea about the physiological changes of PPE on the user and the precautions that can be taken regarding the problems that may be encountered. Although PPE is of vital importance due to infection protection, it should be removed as soon as possible to reduce exposure. Hydration should be consumed before using PPE. If it is expected to be worn for a long time, A-level or with cooler equipment may be used.