Antiepileptik ilaçların infant ratların büyüme kıkırdağı üzerine etkileri
The effects of antiepileptic drugs on growth plate in infant rats
  1. Tez No: 390922
  2. Yazar: FATİH ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN MERAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Epilepsi çocukluk çağındaki en sık görülen nörolojik hastalıktır. Levetirecetam (LEV) ve valproik asit (VPA) çocuklardaki epilepsi tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılan antikonvülzan ilaçlardır. Literatürde her iki ilacın da kemik metabolizması ve büyümesi üzerine olumsuz etkileri tanımlanmıştır. Bu çalışma, sık kullanılan iki antikonvülzan ilacın sıçanlardaki uzunlamasına kemik büyümesi üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Yirmi dört infant sıçan üç gruba ayrıldı. Çalışma gruplarına sırasıyla VPA (600 mg/kg/gün) ve LEV (150 mg/kg/gün) kontrol grubuna ise normal salin 2 hafta boyunca uygulandı. Sıçanlar ilaç uygulamasından sonra sakrifiye edildi ve femurları alındı. Büyüme plakları kalınlıkları histopatolojik olarak ölçüldü. Bulgular: Tüm gruplar dört erkek ve dört dişiden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epilepsy is among the most common neurologic disorders in childhood. Levetiracetam (LEV) and valproic acid (VPA) are widely used drugs in the treatment of children with epilepsy. The adverse effects of both drugs on bone metabolism and growth is defined in the literature. The present study aimed to investigate the effects of these two common anticonvulsant drugs on longitudinal bone growth in rats. Methods: Twenty-four infant rats divided into three groups. The study groups received VPA (600 mg/kg/day) and LEV (150 mg/kg/day) for two weeks respectively. Normal saline was applied to the control group. The rats were sacrified after the appliance of the drugs and the rat femurs were removed. The thickness of the growth plates were measured by histopathologically. Results: All groups included four males and four females.