Postoperatif dönemde kullanılan farklı ağrı skalaların etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of different pain scales used in postoperative period
- Tez No: 390939
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın amacı, postoperatif dönemde yaygın olarak ağrının ölçümünde kullanılan beş farklı ağrı skalasının (Numerik Rating Skala (NRS), Vizüel Analog Skala (VAS), Analog Renkli Devamlı Skala (ACCS), Yüz Skalası (YS) ve hastanın kendi parmakları ile ağrısını belirtmesi (her bir parmak 10 puan değerinde olup hastanın ağrısı olmadığı parmakla 'sıfır' işaret etmesi istenmiştir) ağrı tedavi yönetimine olan etkinliğini gözlemlemek, hastalar için en uygun ağrı skalası yöntemini tespit etmektir. Hastanemiz etik kurulundan onam alındıktan sonra çalışmamıza alınan elektif cerrahi planlanmış 200 hastaya postoperatif dönemde kullanacağımız ağrı değerlendirme yöntemleri anlatılarak yazılı onamları alındı. Genel anestezi uygulaması yapılan ASA I-II hastaların, modifiye Aldrate skoru ≥ 9 olduğunda, ağrı tedavisi başlanmadan önce dört farklı ağrı ölçüm skalası ve beden dillerini kullanarak kendi parmaklarıyla ifade ettikleri ağrı skorları sorulup değerlendirildi. Bu çalışmada, Numerik Rating Skala altın standart olarak kabul edilerek NRS değeri ≥ 30 olan hastalara ağrı tedavisi için sırasıyla 0,5 mg/kg tramadol ve daha sonra 10 mg/kg parasetamol uygulandıktan 30 dakika sonra aynı yöntemler ile ağrı ölçümü için sorgulandı. Hastalar postoperatif derlenme ünitesinden taburcu edilirken kendilerini en iyi ifade edebildikleri yöntem sorularak sıralama yapmaları istendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Tüm ağrı değerlendirme yöntemleri birbirleriyle korele bulundu. Hastaların ACCS yöntemini daha iyi bir ağrı ifade yöntemi olarak tercih ettikleri bulundu. Sonuç olarak, çalışmada kullanmış olduğumuz tüm ağrı değerlendirme yöntemleri etkin, pratik, uygulanabilir ve birbirleriyle korele olarak bulundu. Analog Renkli Devamlı Skala (ACCS)'nın diğer yöntemlere göre ağrı ölçümünde özellikle kadınlarda tercih edilmesinin hasta psikolojisi açısından daha uygun olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effect of five different pain scales; Numeric Rating Scale (NRS), Visual Analogue Scale (VAS), Analog Color Continuous Scale (ACCS), Face Scale (FS) and as another method of expressing pain patients asked for using their own fingers (each finger represent 10 points and in the absence pain they were asked to mark 'zero') and find out most appropriate pain assessment method for pain management, and to determine the applicability to patients pain by comparing in postoperative period. After obtaining approval of the Institutional Ethics Committee and written informed consent, we evaluated 200 patients scheduled for elective surgery under general anesthesia with I-II ASA status. Postoperative pain assessment methods were explained and written informed consent retrieved. After modified Aldrate score reached ≥ 9, patients were asked to express their pain scores by using four different pain measurement scales and body language using their fingers before analgesic therapy. In this study, Numeric Rating Scale was selected as a gold standart method an when NRS score ≥ 30, we applied 0.5 mg/kg tramadol and 10 mg/kg paracetmol. After 30 minutes patients asked to express their pain scores with same scales. When the patients were discharged ward patient were asked for their favourite pain assessment method to describe their pain in order. Obtained data were statistically compared. All pain assessment methods are found to be correlated with each other and ACCS method is found as a better expressing scale. In conclusion, all the pain assessment methods are found to be effective, practical, applicable and correlated with each other. Analog Color Continuous Scale (ACCS) compared to other scales showed increased satisfaction especially in females for evaluating postoperative pain.