Meme kanser dokusunda steroid reseptör, VEGF ve her2-neu ekspresyonu doku örnekleme modeline göre farklı olabilir mi?
Could the expression of steroid receptor, vegf and her2-neu at breast cancer tissue be different depending on the sampling model?
  1. Tez No: 390938
  2. Yazar: MUSTAFA SUPHİ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Neoadjuvan ve adjuvan tedaviye yaklaşımda önemli prognostik ve prediktif faktörlerin belirlenmesi için örnekleme modellerinin uygun, olumlu ve olumsuz yönleri araştırıldı. Ocak 2002 ve Haziran 2013 tarihleri arasında meme kanseri nedeniyle opere edilen neoadjuvan kemoterapi almamış, KİB meme kanseri tanısı konulmuş 209 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olgulardan elde edilen İİAB, KİB, mastektomi materyallerinde östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR), Human Epidermal Growth Factor Receptor (HER2-neu) ve vascular endothelial growth factor (VEGF) ekspresyonu immünohistokimyasal (İHK) teknikle değerlendirildi. Elde edilen veriler arasındaki korelasyonların değerlendirilmesinde Spearman ilişki katsayısı, tanı testi uyumu kappa katsayısı, risk lojistik regresyon analizi ile araştırıldı. İstatistiksel olarak anlamlılık değeri p< 0.05 kabul edildi. Recevier Operating Curve (ROC) analizinde İİAB ve KİB ile elde edilen ER ve PR değerleri mastektomi materyali ile kıyaslandığında iki tanı testinin ayırma yeteneğinin istatistik olarak önemli olduğu görüldü (p=0,0001). İİAB HER2-neu değerleri mastektomi materyali ile kıyaslandığında tanı testinin ayırma yeteneğinin istatistiki olarak anlamlı olmadığı görüldü (p=0,131). KİB HER2-neu değerleri mastektomi materyali ile kıyaslandığında testin ayırma yeteneğinin istatistiki olarak önemli olduğu görüldü (p=0,001). İİAB ve KİB ile elde edilen VEGF değerleri mastektomi materyali ile kıyaslandığında testin ayırma yeteneğinin istatistiki olarak anlamlı olmadığı görüldü (p=0,84) (p=0,578). Sonuç olarak, İİAB ile elde edilen HER2-neu ekspresyonunun, İİAB ve KİB ile elde edilen VEGF'nin hedefe yönelik tedavi için gerekli kanıt olarak güvenle kullanılamayacağı ve günümüz şartlarında mastektomi materyalinden bu testlerin çalışılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Appropriate, positive and negative aspects of sampling models were investigated for to determine important prognostic and predictive factors of neoadjuvant and adjuvant treatment approach. A total of 209 patients who were diagnosed with core needle biopsy (CNB) and operated for breast cancer without receiving neoadjuvant chemotherapy between January 2002 and June 2013 were included in the study. Estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), Human Epidermal Growth Factor Receptor (HER2-neu) and vascular endothelial growth factor (VEGF) expressions at sampling tissues obtained by fine needle biopsy (FNA), CNB or mastectomy were evaluated by immunohistochemical techniques. Correlation between the obtained data was analyzed by Spearman Rank Correlation Coefficient, diagnostic test compliance was analyzed by kappa coefficient, and risk was investigated by logistic regression analysis. A value of p< 0.05 was accepted for statistical significance. A statistically significant discrimination ability of FNA and CNB was detected by Receiver Operating Curve (ROC) analysis when comparing ER and PR values obtained by these two techniques with the values obtained from mastectomy material (p=0.0001). At the comparison of HER2-neu values between FNA and mastectomy samples, the discrimination ability of the diagnostic test was not significant (p=0.131). But the discrimination ability of CNB was significant at the comparison of HER2-neu values between CNB and mastectomy samples (p=0.001). When the VEGF values obtained by FNA and CNB were compared with the values obtained from mastectomy samples, the discriminatory ability of both tests was not significant (p=0.84 and p=0.578, respectively). As a result, HER2-neu expression obtained by FNA, and VEGF expression obtained by FNA or CB can not be used with confidence for targeted therapy, and evaluation of these tests from mastectomy material will be appropriate at present conditions.