Ailesel akdeniz ateşi hastalarında ataklı ve ataksız dönemde pentraksin-3 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pentraxin-3 level in familial mediterrarean fever patient with attack and attack free petient
  1. Tez No: 390981
  2. Yazar: MEVLÜT GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi, otozomal resesif kalıtım gösteren, tekrarlayan ateş ve serozit ataklarıyla karakterize olan bir hastalıktır. Hem atak hem de ataksız dönemlerde bazı inflamatuar belirteçlerde belirgin artış saptanmıştır. AAA olanlarda C reaktif protein, eritrosit sedimantasyon hızı ve fibrinojen en iyi bilinen inflamatuar belirteçlerdir. Ancak bu belirteçler AAA dışında diğer inflamatuar durumlarda da yükselebilmekte, bazen de AAA hastalarında atak sırasında da normal kalabilmektedir. Bu durum AAA hastalığının diğer inflamatuar hastalıklardan ayırıcı tanısını zorlaştırmaktadır. Pentraksinler akut faz cevapta rol alan çok fonksiyonlu bir protein süperfamilyasıdır. Kompleman aktivasyonu ve opsonizasyon gibi doğal immünite ile ilişkili fonksiyonları vardır. Uzun pentraksinlerin prototipi PTX-3'dür. PTX-3, çeşitli inflamatuar sitokinler vasıtasıyla üretilir. Ana akut faz reaktanı olup inflamatuar durumlarda dolaşımdaki seviyesi bazal değerinin 3-5 katına kadar artabilir. Araştırmamız gözlemsel, prospektif, vaka kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır ve çalışmaya daha önceden AAA tanısı konulmuş 43 erkek hasta ve hasta grubu ile benzer özelliklere sahip 42 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Çalışmamızda PTX-3 AAA hastalarında sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ataklı hastalarda ataksız hastalara göre PTX-3 açısından istatistiksel olarak anlamlı bir yükseklik saptanmadı. Ayrıca AAA hastalarında PTX-3'ün tanıda yardımcı bir biyomarker olabileceği düşünülmüştür. Ancak bu durumun net ortaya konması için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterrarean Fever is autosomal recessive disease that characterized by recurrent attacks of fever and serositis. Some inflammatory markers indicate a significant increase in both periods of attack and attack free. C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate and fibrinogen are best known inflammatory markers in FMF patients. However, these markers can be increased in inflammatory conditions other than FMF and sometimes in FMF patients may remain normal during attacks. This case, FMF disease complicates the differential diagnosis of other inflammatory diseases. Pentraxins are a multifunctional protein superfamily involved in the acute phase response. They have complement activation and opsonization functions associated with innate immunity. PTX-3 is the prototype of long Pentaxins. PTX-3 is produced by various inflammatory cytokines. It is major acute phase reactant and it can increase up 3-5 times in circulating levels of inflammatory conditions to baseline value. Our research is designed as an observational, prospective and case-control study and 43 male patients who were previously diagnosed as FMF and 42 healthy control subjects with similar features have been included in the study. It is found that in FMF disease PTX-3 leves are significantly higher than control group. Compared to patients with attacks those attack free periods, PTX-3 was not statistically significant. Also PTX-3 is thought to be helpful in the diagnosis of a biomarker in patient with FMF. However more detailed studies are needed to prove this correlation.