Burun tamponunun kalış süresine bağlı olarak oluşan mukozal değişikliklerin histopatolojik olarak değerlendirilmesi (deneysel çalışma)
Evaulation of histopatological changes in nasal mucosa related with the duration of staying nazal packing in the rabbits (experimental study)
- Tez No: 319216
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş-Amaç: Bu deneysel çalışmada tavşanların burnuna yerleştirilen tamponların kalış süresi ile dokuda oluşacak histopatolojik değişikliklerin saptanması ve böylece nazal tamponun kalış süresi ile olası perforasyon arasında bağlantı olup olmadığının araştırılması planlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Toplam 28 tavşan randomize seçilerek yedişer tavşandan oluşan dört grup oluşturuldu. Kontrol grubu olan grup A için tampon uygulanmadı. Anestezi sağlandıktan sonra iki taraflı uygun büyüklükte hazırlanan silikon nazal splint kullanılarak burun tamponu uygulandıp 4/0 ipek ile sütüre edildikten sonra B grubunda 5, C grubunda 10 ve D grubunda ise 15 gün süreyle tampon burunlarında tutuldu. Grup A da hemen, diğer gruplar için ise belirlenen bekleme süreleri sonunda tekrar anestezi uygulanarak tamponlar çıkartıldıktan sonra kolümelladan yaklaşık 1 cm uzaklığından nazal septal mukozadan 0,5x0,5 cm ebadında biyopsiler alındı.Bulgular: Kontrol grubunda (A) normal histolojik görünüm mevcuttu. B,C ve D grubunda A grubuna göre histomorfolojik bulguların şiddeti açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlılık mevcuttu (p 0.005).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this experimental study we aimed to determine relation between staying duration of nasal packing and histopathological changes occured in tissue and by this way we tried to find the connection between the duration of nasal packing and septal perforation in rabbits .Materials and Methods: Four equal groups were consisting of seven rabbits. Nazal packing was not implemented control group. After obtaining anesthesia the appropriate size double-sided silicone nasal splint was used. Nasal packings removed in 5.th day in group B, in group C in 10 th day, in group D in 15 th day. Approximately 0.5 x 0.5 cm size biopsy was taken from septum. Specimen hematoxylin-eosin stained sections were evaluated by light microscopy in a blind manner by two different pathologists. Severity of inflammation (0, none; 1, mild; 2 moderate and 3 severe) and localization (0, normal histology, 1; confined to the mucosa, 2; submucosa, 3, ulceration and / or perforation) were scored.Findings: The control group had a normal histological appearance. When B, C and D groups compared with group A about histomorphological findings, there was statistically significant difference terms of severity (p 0.05).