Guillain barre sendromlu olguların alt grup dağılımının belirlenmesi
Determination of subgroup distribution of the patients with guillain-barré syndrome
- Tez No: 390997
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT HIDIR ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Guillain Barré Sendromu(GBS) akut yada subakut başlangıçlı, günler içerisinde ilerleyen simetrik kas güçsüzlüğü ve arefleksi ile karakterize periferik sinir sisteminin immun aracılı hastalığıdır. Bu çalışmada otoimmun, inflamatuar kökenli akut seyirli polinöropati ön tanısıyla kliniğimize yatırılarak takip edilen hastaları elektrofizyolojik bulguları ve bu bulgulara göre klinik seyirlerinin değerlendirilmesi ve ülkemizde yaygın görülen alt grupların belirlenmesi amaçlanmıştır. Metod: GATA Nöroloji Kliniği'nde 2003-2014 yılları arasında akut polinöropati tanısıyla yatırılarak takip edilmiş 80 hastanın dosyası retrospektif olarak taranmış ve veriler toplandıktan sonra analizi yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 80 akut polinöropatili hasta, klinik ve elektrofizyolojik bulgularına göre alt gruplarına ayrılmıştır. Bulgular: Hastalar demiyelinizan(AIDP) ve aksonal(AMAN + AMSAN) iki büyük gruba ayrıldığında gruplar arasında yaş, cinsiyet, başlangıç mevsimi, öncül enfeksiyon türü, kraniyal sinir tutulumu varlığı, genel tutulum şiddeti ve LP'de albuminositolojik disosiasyon varlığı açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Aksonal varyantların demiyelinizan varyanta göre daha iyi düzeldiği saptandı. GBS maluliyet skorundaki düzelme istatiksel olarak anlamlı saptandı(p:0,043). Sonuç: Çalışmamızda 80 GBS tanılı hastanın verileri incelenmiştir. Bu veriler ışığında klinik ve elektrofizyolojik bulgularına göre hastalar %51,2 AIDP, %28,8 AMAN, %11,3 AMSAN olarak gruplara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Guillain-Barré Syndrome(GBS) characterized symmetric muscular weakness and areflexia is an immun-mediated disease of peripheral nervous system that has an acute or subacute onset and that progresses within days. The aim of this study is to evaluate the electrophysiological findings of patients who hospitalized with prediagnosis of autoimmune acute inflamatory polyneuropathy and the patients' clinical course according to this findings and to determine the common subgroups in our country. Method: Files of 80 patients who were hospitalized and were followed with prediagnosis of acute polyneuropathy in Neurology Department of GATA between 2003-2014 were scanned retrospectively and after data collection we analysed these data. 80 patients who prediagnosed with acute polyneuropathy and who included to the study were divided to subgroups according to clinical and electrophysiological findings. Results: When we compared the groups according to age, gender, season of onset, type of premise infeciton, presence of cranial nerve involvement, severity of general involvement and presence of albuminocytological dissociation, we found no statistically significant difference between two main groups demyelinating [AIDP] and axonal [AMAN+AMSAN]). We found that the improvement of patients with axonal variants was better than patients' with demyelinating variant. We found that the improvement in GBS disability score was significantly better in patients with axonal variants than patients with demyelinating variant (p:0,043). Conclusion: In our study, we investigated the data of 80 patients with GBS. According to these data, the patients were divided to three groups as AIDP (51,2%), AMAN (28,8%) and AMSAN (11,3%).