Muharip birlik personeline yönelik hazırlanan esneklik ve dayanıklılık eğitimi etkililik araştırması
Investigation of the effectiveness level of flexibility and strength training program prepared for the combatant alliance staff
- Tez No: 391016
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Askerlerin karşılaştığı stres faktörlerinin fazlalığını dikkate alındığında, askerlerin işlevselliğini arttırmayı, mesleki zorlukların üstesinden daha kolay gelmelerini amaçlayan, ruh sağlığını destekleme ve psikiyatrik hastalıkları önleme amacı güden programların gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu amaca yönelik olarak, bir koruyucu ruh sağlığı uygulaması olarak, muharip birlik personeli için Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim Programı hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitimi (EvDE) programına ne oranda ihtiyaç duyulduğunu, programın etkinlik seviyesini araştırmaktır. Ayrıca, programın etkinliğini arttırmaya ve aksayan yönlerinin geliştirilmesine yönelik uzman görüşlerinin, içeriği ve dağılımı incelendi. Çalışmaya dâhil edilen 49 uzman erkek katılımcının, 20'sini muharip birlik personeli, 29'unu sağlık profesyoneli (24 askeri psikiyatri uzmanı, 2 psikolojik danışman, 3 askeri sağlık hizmetleri uzmanı) oluşturdu. Katılımcıların görev yılı süresi 17,8±4,8(ortalama ± standart sapma) olarak saptandı. Katılımcıların Esneklik ve Dayanıklılık Eğitimi (EvDE) programına ne oranda ihtiyaç duyulduğuna yönelik değerlendirmeleri, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim İhtiyacı Uzman Görüş Anketi ile ölçüldü. Katılımcıların programa yönelik etkinlik değerlendirmeleri ile ek görüş ve önerileri, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim Programı Uzman Görüşü Etkinlik Değerlendirme Anketi ile ölçüldü. Muharip birlik personelleri grubu ile sağlık profesyonelleri grubunun anketlere verdiği yanıtlar, birbiri ile karşılaştırıldı. Katılımcıların, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim İhtiyacı Uzman Görüş Anketi'ne verdikleri yanıtlar içinde en yüksek katılım“Askerler çatışma koşullarında fiziksel zorluklar ve zihinsel dayanıklılıklarını sınayan tecrübeler yaşarlar (%98)”ve en düşük katılım,“Askerin çatışma koşullarında yaşadığı güçlükleri aşabilmesinde, esnek ve dayanıklı olmalarının bir önemi yoktur (%14,3)”ifadelerine olmuştur. Katılımcıların, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim İhtiyacı Uzman Görüş Anketi'ne en çok kararsızlık gösterdiği ifadeler,“Esneklik ve dayanıklılık eğitimleri, birlik Rehberlik Danışma Merkezi (RDM) tarafından muharip birliklere verilmelidir”ve“Esneklik ve dayanıklılık eğitimleri, toplu eğitim şeklinde (tim/takım/bölük düzeyinde) verilmelidir (%16,3)”olmuştur. Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim İhtiyacı Uzman Görüş Anketinde yer alan on üçüncü ve on dördüncü cümleler dışındaki diğer cümlelere verilen cevaplarda muharip personel grubu(n=20) ile sağlık profesyonelleri grubu(n=29) arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmamıştır. Muharip personel grubu ile sağlık profesyonelleri grubunun“Esneklik ve dayanıklılık eğitimleri, muharip personele bire-bir olarak verilmelidir”ifadesine katılım oranları sırasıyla, %90 ve %48,3 olmuştur. Muharip personel grubu ile sağlık profesyonelleri grubunun“Esneklik ve dayanıklılık eğitimleri, toplu eğitim şeklinde verilmelidir”ifadesine katılım oranları sırasıyla, %50 ve %86,2 olmuştur. Katılımcıların tamamı(n=49)“Muvazzaf askerlerin çatışma ortamına yönelik eğitimlerinde, zihinsel dayanıklılık ve esneklik ile ilişkili kavramlara yer verilmelidir”ifadesine katılmışlardır. Katılımcıların, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim Programı Uzman Görüşü Etkinlik Değerlendirme Anketine verdikleri yanıtlar içinde en yüksek katılım,“Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim programı, içerik olarak amaca hizmet etmektedir”ifadesine olmuştur (%98). Katılımcıların, Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim Programı Uzman Görüşleri içinde eğitime en çok dâhil edilmesi istenen konu, muharip personel ailelerine yönelik destek modülü (n=3) olmuştur. Sonuç olarak bu araştırmada, muharip birlik personeline yönelik koruyucu bir ruh sağlığı uygulamasının gerekli olduğu, bu yönüyle Esneklik ve Dayanıklılık Eğitim Programının etkin olduğu, eğitimin içeriğine muharip personel ailelerine yönelik bir destek modülünün eklenmesi gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Given the excess of stress factors faced by soldiers, the need for programs that are intending to increase the functionality of soldiers, to overcome the professional challenges easier and aiming to promote mental health and prevention of psychiatric disorders arise. For this purpose, a Flexibility and Strength Training Program has been prepared for combat staff as a preventive mental health application. The purpose of this study, was to investigate to what extent there was a need for Flexibility and Strength Training (EvDE) program and the activity level of the program. In addition, the content and distribution of the expert opinions about increasing the effectiveness of the program and for the development of failing aspects of the program, were also investigated. Of the 49 expert male participants, 20 were combat personnel and 29 were health professionals (24 military psychiatrist, two psychologic counselor, three military health care professional). Tenure of office of the participants were 17.8 ± 4.8 years (mean ± standard deviation). Evaluations of the participants to what extent of the necessity for Flexibility and Strength Training (Domestic) program were measured with Expert Opinion Questionnaire For The Need For Flexibility and Strength Training Program. Evaluations about effectiveness and the additional views and suggestions of the participants were measured with Effectiveness Evaluation Questionnaire For Flexibility and Strength Training Program Expert Opinion. The answers of combatant alliance staff and the health care professional groups were compared with each other. For participants' responses to Expert Opinion Questionnaire For The Need For Flexibility and Strength Training Program, the highest participation has been for the statement:“Soldiers live experiences that are testing physical challenges and mental resilience in combat conditions (98%)”and the low participation has been for the statement of:“it does not matter for the soldiers to be flexible and resistant to bypass the difficulties in combat situations (14.3%)”. In the Expert Opinion Questionnaire For The Need For Flexibility and Strength Training Program, the statements that participants have most shown expressions of indecision has been,“Flexibility and strength training should be provided by the Guidance Counseling Center (RDM) unities at combat alliances”and“flexibility and strength training should be given, in the form of public education (team / squad / troop level) (16.3%)”. Except the thirteenth and fourteenth sentences, the answers given to Expert Opinion Questionnaire For The Need For Flexibility and Strength Training Program did not differ statistically between combatant personnel group (n = 20) and health professionals (n = 29). Participation rates about“Flexibility and strength trainings should be given one-to-one basis to combat personnel”for the group of health care professionals and the group of combatant staff were 48.3% and 90%, respectively. Participation rates about the statement“Flexibility and strength training should be given in the form of public education”for the group of health care professionals and the group of combatant staff were 86.2% and 50%, respectively. All participants (n = 49) participated in the statement“training for combat environment for active-duty soldiers should include the concepts associated with mental toughness and flexibility”. The high level of participation in the Effectiveness Evaluation Questionnaire For Flexibility and Strength Training Program Expert Opinion has been for the statement“Flexibility and Strength Training program serves to the purpose in terms of its content”(98%). The issue which was requested by participants to be included in the Expert Opinion For Flexibility and Strength Training Program has been a support module for the families of combat staff (n = 3). As a result of this research, it was found that there was a need for an application of preventive mental health for the combat staff, EvDE Program was effective in this regard, and a support module for the families of the combatants staff should be added to the content of training modules.