Mevsim değişiklikleri, serum D vitamini seviyelerindeki değişiklikler ve kişinin stres durumu ile behçet hastalığının seyri arasındaki ilişki (prospektif kohort çalışması)
The correlation between prognosis of behcet's disease and seasonal variations, changes in the levels of serum vitamin D and anxiety status (A prospective cohort study)
  1. Tez No: 391020
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş : İçinde bulunulan mevsime göre hastalıkların alevlenmesinde birçok faktörün tetikleyici etkisinin olduğu varsayılmaktadır. Bu faktörler arasında iklimsel değişkenler (güneş ışığı, sıcaklık, yağmur, nem miktarı) ve bunlara bağlı fizyolojik değişiklikler (epidermal Vitamin D sentezi) sayılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı bir grup Behçet hastası üzerinde hastalığa ait belirtilerin mevsimsel bir değişim gösterip göstermediğini saptamak ve bu belirtilerinin stres yükü ve serum D vitamini seviyeleri ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Behçet Hastalığı tanısı almış 39 hasta ve herhangi bir hastalığı bulunmayan 39 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubu ile düzenli olarak 3 ayda bir (her mevsimde) görüşme yapıldı. Hasta grubuna hastalık aktivitesini ölçmek için MDHAQ, BDCAF anketleri, kaygı durumunu değerlendirmek için BECK ve STAI I & II testleri uygulandı. Hastalardan her ay kendilerine önceden verilmiş olan BSAS formlarını doldurmaları ve kontrollerde getirmeleri istendi. Ayrıca hasta ve kontrol grubu serum örnekleri 25-OH Vitamin D3 analizi için ayrıldı. Bulgular : Çalışma 28 hasta ve 19 kontrol gurubu sağlıklı gönüllü ile tamamlandı. Hastalık aktivitesi ve hastalığın cilt-mukoza bulgularında istatistiksel olarak anlamlı mevsimsel değişim saptandı. Hem cilt-mukoza bulguları hem de hastalık aktivitesi kış ve sonbahar dönemlerinde daha fazla idi. Benzer mevsimsel değişim hastaların stres yükleri ve serum 25-OH vitamin D3 seviyelerinde de saptandı, fakat hastalık aktivitesi ve cilt-mukoza bulgularında saptanan değişimler ile güçlü bir korelasyon göstermedi. Her dört mevsimde de hasta grubunun ortalama serum 25-OH Vitamin D3 seviyeleri ek vitamin desteği almamalarına rağmen kontrol grubu bireylerden daha yüksekti. Tartışma : Çalışmamızda bir grup Behçet hastasını prospektif olarak bir buçuk yıl süre ile takip ederek hastalık aktivasyonunun mevsimsel bir değişim gösterdiğini saptadık. Hastalık aktivitesinde rolü olabilecek faktörlerden serum D vitamini seviyeleri ve stres düzeyi ile hastalık aktivitesi arasında anlamlı bir korelasyon saptamadık. Çalışmamız, Behçet Hastalığı konusunda prospektif takipli bir çalışma olması ve hastalık aktivitesi ile cilt-mukoza bulgularındaki mevsimsel değişimi ortaya koyması yönleri ile literatürde ilk olma özeliğini taşımaktadır. Saptanan mevsimsel değişimlerin etyolojisini aydınlatma açısından eksik kalan çalışmamızın ileride bu konuda yapılacak olan detaylı çalışmalara temel olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction : It is assumed that, based on the current season, many factors have triggering effects on exacerbations of diseases. Among these factors, climatic variables (such as sunlight, temperature, rain and humidity) and consequently varying physiological changes (epidermal vitamin D synthesis) can be counted. The aim of the present study is to investigate the seasonal pattern of the incidence of disease symptoms, and the correlation between symptoms of Behcet's Disease and changes in the levels of serum vitamin D and anxiety status. Material and Methods : A total of 39 patients with a diagnosis of Behcet's Disease and 39 healthy volunteers were enrolled in the study. On a regular basis the patient and control groups were interviewed once in every three months (in each season). For the patient group, MDHAQ and BDCAF questionnaires were applied to assess disease activity and BECK and STAI I&II questionaires were applied to assess anxiety status. Also patients were asked to bring along the BSAS questionnaires that previously granted to them to fill out every month. At the interviews serum samples were taken from the patient and control group, to analyze blood 25-OH Vitamin D3 levels. Results : Our study is completed with 28 patients and 19 control group healthy volunteers. About disease activity and mucocutaneous findings, statistically significant seasonal variation was found. Mucocutaneous findings and the disease activity was higher in winter and autumn. Similar changes were also found for the vitamin D3 levels and the amount of stress load. Changes in disease activity and serum 25-OH Vitamin D3 levels showed poor correlation with the change in stress load and mucocutaneous findings. Although additional vitamin supplements were not taken, for all the four seasons, the mean 25-OH Vitamin D3 serum levels of the patient group were higher than the control group. Discussion : In our study, by following a group of patients with Behçet's disease for one and a half year period prospectively, we showed that there is a seasonal pattern in the disease activation. We could not demonstrate any significant correlation between disease activity and the level of stress and serum 25-OH Vitamin D3, that might have roles in the disease activity Our study has the feature of being first in the literature, with the aspects of it's prospective follow-up study design and it's demonstration of seasonal variation of disease activity and mucocutaneous findings. We think that our study, which has the lack of lighting the etiology of seasonal fluctuations, will have a role as a basic for the detailed studies which will be done in the future.