8-13 yaş arası sedanter ve rekreasyonel sporcu çocukların fiziksel zindelik seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical fitness level between sedentary and recreational athlete groups of 8-13-year-old children
- Tez No: 391031
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
8-13 Yaş Arası Sedanter ve Rekreasyonel Sporcu Çocukların Fiziksel Zindelik Seviyelerinin Karşılaştırılması, Sedanter yaşam dünyanın her noktasında gittikçe yaygınlaşmaktadır. Fiziksel aktivitenin günlük yaşamda alışkanlık haline getirilip, hayat boyu sürdürülmesi; birey ve dolayısıyla da toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Biz bu çalışmamızda 8-13 yaş arası, sedanter yaşam tarzını benimsemiş çocuklar ile rekreasyonel olarak spor yapan çocukların, sağlıkla ilişkili fiziksel zindelik seviyelerini, Fitnessgram test bataryasını kullanarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, velilerinden yazılı izin onayı alınmış, 8-13 yaş arası, 68 gönüllü kız öğrenci katıldı. Verilerin toplanmasında; sözlü görüşmeler, fiziksel aktivite anketi ve Fitnessgram test bataryası baz alınmıştır. Sedanter ve rekreasyonel sporcu olmak üzere iki ana grup oluşturuldu. Gruplar arasında; fiziksel özellikler, vücut bileşimi, aerobik kapasite, kas kuvveti, enduransı ve esnekliği karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Physical Fitness Level Between Sedentary and Recreational Athlete Groups of 8-13-year-old Children, Sedentary lifestyle has expanded all over the world. Physical activity being a habit in daily life and being supported throughout life is quite important for individual and consequently communal health. In this study, our aim was to compare the health-related physical fitness level between sedentary and recreational athlete groups of 8-13-year-old children, using Fitnessgram test battery. The participants of this study were 68 (8-13-year-old) volunteer girl students whose parents gave written permission approval. Collection of data was based on verbal interview, physical activity questionnaire and Fitnessgram test battery. Two main groups were composed of sedentary and recreational athletes. Physical characteristics, body composition, aerobic capacity, muscular strength, endurance and flexibility were compared between these groups.