Omuz çıkığı reduksiyonunda supraskapuler sinir bloğu ve prosedürel sedasyon analjezinin karşılaştırılması
Comparison of procedural sedation analgesia and ssuprascapular nerve block for the reduction of shoulder dislocations
- Tez No: 391060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Omuz Çıkığı Redüksiyonunda Supraskapuler Sinir Bloğu ve Prosedürel Sedasyon Analjezinin Karşılaştırılması Glenohumeral eklem vücutta bulunan en hareketli ve en sık çıkıkla karşılaşılan büyük eklemdir. Görülme sıklığı 17/100.000, dir. Omuz çıkıklarının redüksiyon işlemi genellikle acil servislerde yapılır ve ciddi ağrılı bir prosedürdür. Bu çalışmanın amacı; omuz çıkığı redüksiyonu esnasında iki farklı tedavi grubunu (1. Sedasyon analjezi, 2. Supraskapular sinir bloğu) redüksiyon başarısı, hastanede kalış süresi, komplikasyonlar, yan etkiler, hasta-hekim memnuniyeti, uygulama kolaylığı, açısından karşılaştırmaktır. Omuz çıkığı tanısı alan ve dışlama kriterleri dışında kalan hastalar çalışmaya alındı. Bir gruba prosedurel sedasyon analjezi amaçlı Ketamin 1-2 mg/kg doz aralığında iv. yoldan titre edilerek uygulandı, diğer gruba USG eşliğinde Supraskapuler sinir bloğu uygulandı. Prosedurel sedasyona analjezi grubunda 20 hasta (19 erkek), supraskapuler sinir bloğu grubunda 21 hasta (20 erkek) vardı. Gruplar arasında redüksiyon başarısı ve hasta-hekim memnuniyeti açısından anlamlı fark yoktu. Fakat sedasyon analjezi grubunda acil serviste kalış süresi supraskapuler sinir bloğu grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede uzundu. Prosedürel sedasyon analjezi grubunda yan etki daha fazla görüldü. Supraskapuler sinir bloğu uygulanan grupta hiçbir yan etki görülmedi. Çalışma bulgularının genel olarak literatürdeki verilerle uyumlu olduğu gözlendi. Sonuç olarak USG eşliğinde uygulanan supraskapuler sinir bloğunun omuz çıkığı reduksiyonunda prosedürel sedasyon analjeziye iyi bir alternatif olabileceği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Procedural Sedation Analgesia and Suprascapular Nerve Block for the Reduction of Shoulder Dislocations. Glenohumeral joint, is the most active and most commonly dislocated joint of the human body. The annual incidence is 17 per 100,000. Reduction process of the shoulder dislocations are generally done at Emergency departments and it?s a severe painful procedure. The aim of this study was to compare the success of reduction, length of stay in hospital, complications, side effects, patient-physician satisfaction, ease of applications, between two different treatment groups (1. sedation analgesia, 2. suprascapular nerve block), during the reduction of shoulder dislocations. Patients, diagnosed of shoulder dislocations and were outside exclusion criteria were enrolled in the study. In one group, ketamin was performed by titrating 1-2 mg / kg iv dose range, for procedural sedation analgesia. And ultrasonography-guided suprascapular nerve block was performed to the other group. There were 20 patients (19 males) in procedural sedation analgesia group. And 21 patients (20 males) in the suprascapular nevre block group. There were no significant differences between groups with respect to success of reduction and patient-physician satisfaction. But the length of stay in the emergency department was significantly higher in the procedural sedation analgesia group compared to suprascapular nevre block group. In the prosedural sedation analgesia group, side effects and complications were seen higher. No side effects were seen in suprascapuler nevre block group. As a result, USG guided suprascapular nerve block can be a good alternative for procedural sedation analgesia in the reduction of shoulder dislocations.