Melatoninin deneysel sisplatin nefrotoksisitesi üzerindeki etkisinin araştırılması
Experimental research on the effect of melatonin on cisplatin nephrotoxicity
  1. Tez No: 391069
  2. Yazar: RAMAZAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Onkoloji, Physiology, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Sisplatin nefrotoksisitesi oluşturulmuş sıçanlarda melatoninin nefrotoksisiteye karşı koruyucu etkisinin araştırılması Gereçler ve yöntem: 30 adet Sprague ? Dawley erkek sıçan çalışmaya alındı, 10?ar sıçandan oluşan üç grup oluşturuldu. Şam grubuna (Grup I) sadece 12 saatte bir 1 cc serum fizyolojik, tek doz intraperitoneal(i.p.) uygulandı, Sisplatin grubuna (Grup II) nefrotoksisite yaratacak doz 10 mg/kg i.p. sisplatin uygulandı. Sisplatin ve melatonin grubuna (Grup III) 10mg/kg Sisplatin i.p. ve 10 mg/kg/gün melatonin i.p. uygulandı Her bir grup birer hafta metabolik kafese alındı. Sisplatin nefrotoksisitesi oluşturulmadan 36 saat önce başlanarak her 12 saatte bir ilaç uygulaması (serum fizyolojik ve melatonin) yapıldı. Metabolik kafeste olan sıçanların günlük kilo ve 24 saatlik idrar takipleri yapıldı. Sisplatin uygulamasından 84 saat sonra 5 mg/kg rompun ve 100 mg/kg ketamin kullanılarak anestezi uygulandı ve sıçanlar sakrifiye edilerek abdominal aortadan kan örnekleri ve histopatolojik inceleme ve doku antioksidan enzim düzeyleri için böbrek örnekleri alındı. Böbrek dokusu formol ve gluteraldehit uygulanarak -80 derece buzdolabında ayrı ayrı saklanmak üzere üçe bölünerek analiz tarihine kadar muhafaza edildi. Bulgular: Üre ve kreatinin değerlerine göre melatoninin (p=0,568/p=0,83) nefrotoksisite üzerine etkisi olmamıştır. Melatonin uygulanan grupta hipokalemide anlamlı bir düzelme izlenmiştir (p=0,002). Melatoninin doku TNF-? seviyesi üzerine anlamlı azaltıcı etkisi olduğu izlenirken (p=0,013), doku IL-1ß, doku IL-10 ve doku IL-6 üzerine etkisi olmamıştır (p değerleri sırasıyla p=0,174 / p=0,705 / p=0,65). Böbrek dokularındaki MDA/protein değerlerinde melatonin verilen grupta sisplatin grubuna göre azalma olmuştur ancak anlamlı bir fark izlenmemiştir (p=0,064). Böbrek dokusu patolojik skorunda melatonin alan grupta sisplatin grubuna göre patolojik skorda anlamlı bir azalma izlenmiştir (p=0,03). Sonuç: Bu çalışmadan elde edilen verilere göre, kanser tedavisinde kullanılan sisplatinin yüksek tek doz kullanımı böbrekte hasara neden olmaktadır. Melatonin bu hasarı histolojik olarak hafifletmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: Investigate the protective effect of melatonin on cisplatin nephrotoxicity in rats Materials and methods: 30 Sprague - Dawley male rats were studied, The three groups were formed with 10 rats. Sham group (Group I), only a 1 cc, a single dose saline solution was applied (intra-peritoneal) once every 12 hours. In cisplatin group (Group II),for creating nephrotoxicity 10 mg / kg cisplatin was performed intraperitoneally. In cisplatin and melatonin group (Group III) 10mg/kg ip cisplatin and 10 mg / kg / day i.p. melatonin was performed. Each group were taken at one week metabolic cage. Every 12 hours starting 36 hours before cisplatin nephrotoxicity is created drug administration (saline and melatonin) was performed. The daily weight and 24-hour urine of rats were followed in metabolic cage. 84 hours after administration of cisplatin by using 5 mg / kg Rompun and 100 mg / kg ketamine rats were anesthetized and the rats were sacrificed, samples of blood from the abdominal aorta, and tissue samples were taken from the kidney for the levels of antioxidant enzymes and histopathological examination. The kidney tissue by applying formaldehyde and glutaraldehyde in the refrigerator at -80 ° C divided by three to be stored separately maintained until the analysis. RESULTS: Melatonin (p = 0.568 / p = 0.83) had no effect on nephrotoxicity according to the levels of urea and creatinine. In the group treated with melatonin showed a significant improvement in hypokalemia (p = 0.002). Significant reducing effect of melatonin on tissue TNF-? level was observed (p=0.013), on tissue IL-1ß, tissue IL-10 and tissue IL-6 had no effect (p values p=0.174 / p = 0.705 / p = 0.65). Kidney tissue MDA / protein levels decreased in Melatonin group compared to cisplatin group but no significant difference was observed (p = 0.064). Melatonin compared to the group receiving cisplatin kidney tissue pathological score was observed a decrease pathological scores performed significantly (p= 0.03). Conclusion: According to the data obtained in this study, the use of high single dose of cisplatin for the treatment of cancer is caused by damage to the kidney. Melatonin alleviate the damage histologically.