Tip 2 diyabetik erkek hastalarda cinsel işlev bozukluğu ve anksiyete düzeyi
Sexual dysfunction and anxiety levels of male patients with type 2 diabetes
- Tez No: 391083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Erden, S. (2015). Tip 2 Diyabetik Erkek Hastalarda Cinsel İşlev Bozukluğu Ve Anksiyete Düzeyi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları, AD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Araştırma Tip 2 diyabetli erkek hastalarda cinsel işlev bozukluğu ve kaygı düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı olarak planlandı. Çalışmanın evrenini, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrin Metabolizma ve Diyabet AD. Endokrinoloji ve Diyabet Polikliniği'ne başvuran ve Klinikte yatan tip 2 diyabetli erkek bireyler, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 150 birey oluşturdu. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu ve Durumluluk-Süreklilik Kaygı Envanteri ile toplandı. Veriler SPSS 15,0 paket programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra, Student t testi, Mann Whitney U, Oneway Anova, Tukey HSD, Kruskal Wallis testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bireylerin yaş ortalamasının 56,28±8,71 (min-mak:31-75) yıl, çoğunun evli, ilk/ortaöğretim mezunu ve emekli olduğu görüldü. Cinsel işlev bozukluğu toplam puan ortalamasının 46,44±15,66 ve %19,4'ünde ağır, %25,3'ünde orta, %37,3'ünde hafif düzeyde olmak üzere toplam %82'sinde erektil disfonksiyon görüldü. Durumluk Kaygı puan ortalamasına göre“hafif düzeyde”, Sürekli Kaygı puan ortalamasına göre de“orta düzeyde”kaygı yaşadıkları bulgulandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study aims to identify sexual dysfunction and anxiety levels of male patients with type 2 diabetes. The population of the study includes outpatients who were seen at Endocrinology and Diabetes Clinic of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty or inpatients who were admitted in the same department. The sample is composed of 150 patients who accepted to take part in the study. The data were collected by“Information Form”,“International Index of Erectile Function”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”. The data were analyzed by SPSS 15,0 package program. In addition to descriptive statistics; Students t test, Mann Whitey U, OnewayAnova, Tukey HSD, Kruskal Wallis and Pearson Correlation analysis were used in different phases of the analysis. The mean age of the sample was 56,2±8,71 (min:31, max:75), most of them were married, primary or secondary school graduates and retired. Sexual dysfunction total score was in average 46,44±15,66 and 82% of the sample experienced erectile dysfunction in which 19,4% were severe, 25,3% were moderate and 37,3% were mild dysfunctions. According to SAI they had“mild”anxiety in average while according to TAI they had“moderate”anxiety levels. Considerable differences between the point averages of the sexual dysfunction of the individuals have been determined according to the factors such as age, occupation, employment status, the duration of diagnosis of diabetes, complications, hypertension and cardiac diseases (p0,05), there was a negative weak correlation between Trait Anxiety Levels.