Sindirim sistemi kanserlerinde yadsıma ile depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Assesment of denial and depression relation in gastrointestinal cancers
- Tez No: 391120
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CAN CİMİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Yadsımanın kanser hastalarında iyilik haline olumlu etkisi ya da zararı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu tez çalışmasının amacı yadsıma, savunma düzenekleri, başa çıkma stilleri ile depresyon arasındaki ilişkiyi sindirim sistemi kanseri tanılı olgularda araştırmaktır. Yöntem: Çalışma bir olgu kontrol araştırmasıdır. Yadsıma ve depresyon 105 sindirim sistemi kanseri olgusunda ölçülmüştür (n=36 %34,3 depresyon olgusuydu). Yadsımanın düzeyi Kanser Yadsınması Görüşme Ölçeği, depresyon SCID görüşmesi ve HAD ölçeği, savunma düzenekleri Savunma Biçimleri Testi, başa çıkma biçimleri ise Başa Çıkma Biçimleri Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hastaların yaşam kaliteleri EORTC-QLQ-30 yaşam kalitesi ölçeği ile belirlenmiştir. Bulgular: Depresif hastalarda yadsıma daha az gözlenmektedir. Davranışsal ilişki kesme, nörotik ve ilkel savunma düzenekleri depresif sindirim sistemi kanserli olgularda daha fazla gözlenmektedir. Bununla birlikte ailesinde psikiyatrik hastalık öyküsü olan olgular, ağrı varlığı ve rektal kanser varlığında depresyon daha fazla gözlenmektedir. Sindirim sistemi kanserli olgularda, olgun savunma düzenekleri, mizah, yadsıma ve dissosiyasyon bağımsız olarak depresyondan koruyucu işleve sahiptir. Sonuç: Sindirim sistemi kanserli olgularda yadsımanın depresyon ve yaşam kalitesinin kötüleşmesi üzerine, diğer değişkenlerden bağımsız olarak koruyucu etkisi vardır. Klinisyenler hastalık ve prognozu hakkında bilgi verirken hastanın yadsıma işlevini göz önünde bulundurmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Objective: The impact of denial on cancer patients well-being is beneficial or harmful remains unknown. The purpose of current study is to investigate the relationship between denial, defence mechanisms and coping styles and depression in a sample of digestive system cancer patients. Method: This project was a case-control study. Denial and depression were measured 105 digestive system cancer patients (n=36 34.3% were depression cases). The level of denial was measured using the Denial of Cancer Interview. Depression was measured with SCID-1 interview and HADS. Defence mechanisms were measured with Defence Mechanisms Scale. Coping styles were measured with COPE. Patient-reported quality of life was measured using the EORTC-QLQ- 30. Results: Depressive patients were less likely to deny. Behavioural disengagement, neurotic and immature defence mechanisms were used more frequently in depressive digestive system cancer patients. Also family history of psychiatric disorders, pain and rectal cancer were related to depression. Mature defence mechanisms, humour, denial and dissociation have protective functions against depression in digestive system cancer patients. Conclusion: Denial in digestive system cancer patients can have a protective effect on depression and quality of life outcomes. Clinicians should take this into account when providing information about the illness and its prognosis.