Değerler eğitimi bağlamında Hacı Bektaş-ı Veli'nin eserlerinde yer alan eğitsel unsurlar
The educational elements in Hacı Bektaş-i Veli̇'s works in terms of the values education
- Tez No: 391121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Hacı Bektâş-ı Veli'nin eserlerini değerler eğitimi bağlamında ele alarak eğitsel unsurları bakımından incelemektir. Araştırmanın birinci bölümünde problem durumuna bağlı olarak alt problemler, tezin önemi ve amacı, sınırlılıklar, sayıtlılar belirtilmiş; konuyla ilgili araştırmalara kısaca yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde değerin tanımı, işlevi, özellikleri, sınıflandırılması, değer eğitimi, değer eğitimi yaklaşımları, Türk Milli Eğitim Sisteminde değerler, Türkçe dersinde değerler eğitimi, edebiyatın değerleri aktarmadaki rolü, Hacı Bektâş-ı Veli'nin hayatı, kişiliği, öğretisi ve eseleri ile ilgili bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmada betimsel nitelikte tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacı Bektâş-ı Veli'nin üç eseri oluşturmaktadır. Araştırma için öncelikle Türkçe, Sosyal Bilgiler ile Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretim Programı'ndaki değerler göz önünde bulundurularak 20 değerin yer aldığı bir liste oluşturulmuştur. Eserler, listede yer alan değerler doğrultusunda teker teker taranmıştır. Taramanın ardından elde edilen veriler, her değer için ayrı başlık açılmak suretiyle tanımlamalar yapılmış, değerin bulunduğu sayfa numaralarını gösteren tablolar eklenmiştir. Ardından eserlerde değerin hangi boyutlarıyla işlendiği alıntılarla ifade edilmiş, değerlerle ilgili sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonunda eserlerde en çok hoşgörü değerine rastlanılmıştır. Hoşgörü değerini sırasıyla aile birliği, dürüstlük, çalışkanlık ve alçakgönüllülük izlemiştir. Misafirperver olma değeri eserlerde hiç tespit edilmemiştir. Eserlerde en az yer alan değerler ise sırasıyla sorumluluk, saygı, fedakârlık ve sabırlı olmadır. Ulaşılan bu verilere bağlı olarak sonuç bölümü yazılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is researching the works of Hacı Bektaş-ı Veli in terms of the values education. In the first part of the research , the sub-problems related to the state problem, the importance and the objective of the thesis, the limitations and the assumptions were specified , also the studies about the subject were mentioned briefly. In the second part of the research, a frame was formed about the definition, the function ,the characteristics and the classification of the value, the approaches of the values education, the values in Turkish National Education System, the values education in Turkish lesson, the role of literature to transfer the values, the characteristics of the works, Hacı Bektaş-ı Veli's life, personality, doctrine and works. In this study, the descriptive research model was applied. Hacı Bektaş-ı Veli's three works constitute the main body of the study. For the study, a list containing 20 values was made up by basing on the values in Turkish, Social Studies , Religion and Morals Curricula firstly. The works were scanned one by one according to the values in the list. After the scanning, the data gathering was written down. By writing an individual title for each value , the related value was defined and the tables indicating the page numbers of the value were added. After that, which aspects of the value were processed in the works was stated with the quotations from the works and the results related to the values were reached. At the end of the research, the tolerance value was found mostly in the novels. The tolerance value was followed by the family unity, the honesty, the diligence and the modesty respectively. The value of being hospitable wasn't found in the works.The responsibility, the respect, the generosity and being patient respectively, are the values found least in the works. Based on the data gathering, the conclusion was written and the suggestions were given.