İşletmelerin özsermaye verimliliğinde meydana gelen değişmelerin Du-Pont kontrol sistemi ile analizi: Borsa İstanbul (BIST 30) Endeksindeki üretim işletmeleri üzerine bir uygulama
Analysis of the changes in firms return on equity with Du-Pont control system: An application on manufacturing firms in BIST 30 Index
- Tez No: 391122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Firmalar için bir dönemi ne kadar verimli geçirdiği önemli bir konudur. Firmalar her yıl verimliliklerini arttırmak için çalışırlar. Verimlilikleri artan firmalar sürekli büyürler. Firmanın bir yılı ne kadar verimli geçirdiğini gösteren önemli oranlardan biri özsermaye verimliliğidir. Bir firmanın özsermaye verimliliğinin ne olduğu ve bu verimliliğin nasıl oluştuğunu belirlemede kullanılan en önemli araç Du-Pont kontrol şemasıdır. Bu çalışmanın amacı, Du-Pont kontrol şemasını kullanarak, BIST 30 endeksi içindeki üretim işletmelerinin özsermaye verimlilik analizlerinin yapılmasıdır. Yapılan analizler sonucunda, özsermaye verimliliği en iyi ve en kötü olan firmalar belirlenmiştir. Ardından, firmalar özsermaye verimliliklerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca, analize konu olan her bir firmanın özsermaye verimliliklerini etkileyen faktörler üzerinde durulmuş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Du-Pont Kontrol Şeması, Oran Analizi, Verimlilik, BIST 30 Endeksi.
Özet (Çeviri)
A period for companies is an important issue that how productivity spent. Companies are working to increase productivity each year. Increasing productivity firms grow continuously. One of the important ratio that indicates how productivity the company spent a year in the equity capital productivity. What is the essence of a company's capital productivity and the most important tools used to determine how the formation of this productivity is Du-Pont control scheme. The purpose of this study is to analyze equity productivity of manufacturing enterprises in BIST 30 Index by using Du-Pont control scheme. The results of the analysis, equity productivity was determined that the best and worst companies. Then, firms were compared to their equity capital productivity. In addition, each company has focused on the subject of analysis of the core factors affecting capital productivity and interpreted the results obtained. KEY WORD: Du-Pont Control Scheme, Ratio Analysis, Productivity, Bist 30 Index.