Yetenek yönetimi ve yenilik performansı ilişkisi: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
Relationship of talent management and innovation performance: A study on the hospitality businesses
  1. Tez No: 391131
  2. Yazar: ÖZER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
2000'li yıllardan itibaren yetenek yönetiminin ulusal ve uluslararası alanda iletişim, bankacılık, otomotiv, enerji sektörü, mühendislik, uzay çalışmaları gibi alanlarda yoğun olarak uygulanmakta olduğu görülmektedir. Dünya'da turizm sektöründeki yetenek yönetimi uygulamaları ise diğer sektörlere kıyasla daha yenidir. Türkiye'de ise yetenek yönetiminin yeni uygulanmaya başlamış olduğu görülmektedir. Konaklama işletmelerinin turizm endüstrisi içerisinde rekabeti karşılamak, kaynakları daha verimli kullanmak, maliyetleri azaltmak, geleceğe dönük riskleri azaltmak gibi yönetsel hedeflerine ulaşabilmek için yenilikçi olması ve yetenek yönetimi uygulamalarından yararlanmaları gerekmektedir. Yetenek yönetimi uygulamaları stratejik insan kaynakları uygulamalarının daha başarılı olmasında en önemli araçlardan biridir. Bunun yanında yetenek yönetimi uygulamaları üst yönetimin en öncelikli olarak ele aldığı konu olmakta ve orta kademe yönetim birimi olarak da örgütteki yerini almakta olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, konaklama işletmelerinde yetenek yönetimi uygulamalarının bulunup bulunmadığı, boyutları ve yenilik performansına etkisi incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk üç bölümü literatür taraması şeklinde incelenmiştir. Birinci bölümde“Yetenek”kavramı, ikinci bölümde ise“Yetenek Yönetimi”konusu ve üçüncü bölümde ise“Yenilik”kavramı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise konaklama işletmelerinde yetenek yönetimi konusunda Muğla bölgesinde yapılan araştırma yer almaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yetenek, Yetenek Yönetimi, Yenilik, Yenilik Performansı, Konaklama İşletmeleri.
Özet (Çeviri)
It is observed that talent management has been intensively practised in national and international communication, banking, automotive, energy sector and in other fields such as engineering and space studies since 2000s. Talent management practice in tourism in the world is a new approach when compared to other sectors. However, it is considered that talent management has just begun to be performed in Turkey. Hospitality businesses are required to be innovative and benefit from talent management practises to attain administrative goals such as meeting competition in tourism sector, using the sources more efficiently, reducing the cost, and reducing the risks for the future. Talent management practises are one of the most important tools for strategic human resource practises to be more successful. In addition, it is regarded that talent management practises are issues which executive management deal with as a priority and they take a place in the organization as a middle management unit. This research examined whether there are talent management practices in hospitality businesses, their dimensions and their effects on innovation performance. The study consists of four sections. Literature review was used for the analysis of the first three sections of the study. The concept of“Talent”in the first section,“Talent Management”in the second section, and the concept of“Innovation”in the third section were examined. The fourth section included a study carried out about talent management in hospitality organizations in Muğla region. KEYWORDS: Talent, Talent Management, Innovation, Innovation Performans, Hospitality Businesses.