Sosyal yenilikçilik, yetenek yönetimi ve küresel dış kaynaklamanın yenilik performası üzerine etkisi: Marmara Bölgesi aile şirketleri uygulaması
The effects of social innovation, talent management and global outsourcing on the innovation performance: Application to family businesses in the Marmara Region
- Tez No: 642487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmada, Marmara Bölgesi aile şirketlerinde sosyal yenilikçilik, yetenek yönetimi ve küresel dış kaynaklama kavramları ile ilgili yapılan literatür çalışmaları neticesinde işletmelerin yenilik performanslarını ne ölçüde etkileyeceğinin araştırılması hedef alınmıştır. Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli aile şirketleri çalışanlarına 78 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplamda 460 anket değerlendirilmeye alınmıştır. Anket sonuçları için SPSS programı kullanılıp, verilen cevapların güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Yapılan analiz çalışmasıyla, yetenek yönetimi, sosyal yenilikçilik ve küresel dış kaynaklamanın yenilik performansı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, yetenek yönetimi uygulamalarına sahip ve küresel dış kaynaklamadan yararlanan işletmelerin yenilik performansı üzerinde önemli düzeyde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle işletmelerin yenilik performansının artırılmasında yetenek yönetimi ve küresel dış kaynaklamanın güçlü bir etmen olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sosyal yenilikçiliğin yenilik performansı üzerine herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ortaya çıkan bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticiler hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study of family companies in the Marmara Region a result of the literature studies of social innovation, talent management and global outsourcing to what extent and how these affect their innovation performance have been targeted. The Marmara Region that operates on small, medium and large-scale family businesses to their employees completed a questionnaire of 78 questions. 460 surveys were taken into account in total. The results of the questionnaire, the SPSS program is used whether the answers are reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis methods were investigated. The work of this analysis, reengineering, organizational climate, and to identify the impact of psychological capital on firm performance have been made. As a result, the talent management and global outsourcing on innovation performance to a significant level organizational businesses a significant relationship has been found. In other words, talent management and global outsourcing were determined to be a strong factor in improving innovation performance. On the other hand, social innovation has any effect on innovation performance. The results of the research on the emerging findings were discussed and suggestions were made for both managers and academicians.