Görsel iletişimde bilgi mimarlığı ve infografik tasarımlar
The information architecture and infographic designs in visual communication
  1. Tez No: 391145
  2. Yazar: KÜRŞAT GÜLRENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bilgi paylaşımı da artmaktadır. Günümüz insanı görsel verilerin artmasıyla yoğun bir bilgi sağanağı altında kalmaktadır. Bu durumda karmaşık bilgilerin basit ve dikkat çekici bir anlatımla görselleştirilmesi olan infografik daha da önem kazanmaktadır. İnfografik yazılı ve görsel medya, internet ortamı, interaktif ortam gibi farklı ortamlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında görsel iletişimde bilgi mimarlığı ve infografik tasarımların hayatımızdaki yeri, ayrıntıları ve birbirleriyle olan etkileşimi incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde ilk olarak iletişim kavramından bahsedilerek görsel iletişim alanına geçilmektedir. Görsel iletişimde kullanılan yöntemlerin psikolojik temellerle kesiştiği Gestalt Kuramı ile görsel algıdan söz edilmektedir. İkinci bölümde ise görsel iletişim alanının ürünü olan infografik tasarımların hayatımızdaki yeri her yönüyle irdelenmekte ve detaylarına ayrıntılı olarak yer verilmektedir. İnfografik tasarımı tanımlanmakta, tarihsel gelişimi incelenmekte, kullanıldığı ortamlara göre örneklerle açıklanmaktadır. İnfografiğin tasarım süreci, önemi ve etkisi hakkında bilgi verilmektedir. Çağımızda görsel iletişim tasarımı dendiğinde araştırmalarda karşımıza çıkan bağlantılı bir diğer konu başlığı ise bilgi mimarlığı ve infografik tasarımıdır. Bu başlıklar ise görsel iletişim tasarımının ayrılmaz bir parçasıdır. Son bölümde ise tezin amacı; tasarım tarihi içerisinde görsel ve yazılı iletişim için önemli olan infografik tasarımlar ve bilgi mimarlığı hakkında üstün ve kapsamlı bilgilendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, information sharing is also increasing with developing technology. Modern human remains under downpour information with the increase of visual data. In this case, infographic has become even more important for visualization of complex information with a simple and striking narrative. Infographic is meeting us on the visual and written media, internet and interactive environments. In the first part of this study, communication concept has been discussed and then was introduced the field of visual communication. The methods used in the visual communication intersect with some psychological theories such as Gestalt Theory; Visual Perception. The second section, infographic designs as a product of visual communication is described with the importance of our lives. The infographic designs are defined, are examined the historical development, is illustrated by the examples according to used media. Nowadays, when the called visual communication design, Information Architecture concept appears too connected with infographic design. This notion is an integral part of visual communication. In the last part of this study, the aim of this thesis is to make superior and comprehensive information about infographic design and information architecture which is important for visual and written communication in the history of design.