On altıncı yüzyıl Doğu ve Batı düşünürlerinde yönetim düşüncesi ve karşılaştırmalı analizi
Management thought of East and West thinkers in the sixteenth century and its comparative analysis
  1. Tez No: 391149
  2. Yazar: ENGİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, İşletme, Philosophy, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmadaki amaç, on altıncı yüzyılda Doğu ve Batı'nın önemli yönetim düşünürlerinin, düşüncelerinin karşılaştırılarak, aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada, nitel analiz tekniklerinden betimsel analizi tekniği kullanılarak, tespit edilen temalara göre çıkarımlar yapılmıştır. Bu çalışma gösterdi ki, insanlar yaşadıkları bölgelerin, çevrelerin; sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik, inançsal ve ahlaki, etkileri altında kalabilmekte ve bununla birlikte düşünce yapısında da değişiklikler meydana gelmektedir. Onaltıncı yüzyılda yaşamış Doğu ve Batı medeniyetinin önde gelen düşünürleri, yönetim şekli olarak tiranlığa karşı tavır sergilemişler, kişilerin menfaatlerine göre değişiklik göstermeyen kurumsal bir yapı isteğinde olmuşlardır. Devletin güçlü ve otoriter olması gerektiğini düşünmüşler, bunun için ise ülkenin sağlam bir ekonomiye, güçlü bir orduya, tutarlı yasalara, erdemli kurumlara sahip olmasının önemine vurgu yapmışlardır. Güçsüz devletlerin, toplumunun da düzensiz olacağını, söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to find out ideas of important thinkers of the management during sixteenth century in the East and the West, with a comparing between similarities and differences. In this study, some thematic inferences are made by using descriptive analysis technique from quantitative analysis techniques. This study showed that peoples living in a certain environment; social, cultural, political, economic, religious and moral, may remain under the effects and changing on the constructions of their thought. Leading thinkers of Eastern and Western who lived sixteenth century were opposite of tyranny as a government form. They wanted a solid state, not change according to the interests of the peoples. They thought that the state should be strong and authoritative, therefore they have stressed the importance of having a virtuous institutions a solid country's economy, a strong military, consistent laws and says the society of weak states would be irregular and disorderly.