Dünya'da yaşanan ekonomi̇k kri̇zler ve 2001 Kri̇zi̇ni̇n Türki̇ye ekonomi̇si̇ üzeri̇ndeki̇ etki̇leri̇
Worldwide economic crisis and the effects of 2001 Crisis over the Turkish economy
  1. Tez No: 391182
  2. Yazar: SUAT İPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
21. yy'ın Türkiye için büyük umutlar vaat ettiği bilinen bir gerçektir.1999 yı-lında yaşanan siyasi gelişmeler de yine bu umutları artırmaktaydı. Sonrasında ise Nisan ayında yapılan seçimler, üçlü koalisyon hükümetinin kurulması ve Dünya Bankası Müdür Yardımcılığı gibi önemli bir görevde bulunan Kemal Derviş'in Eko-nomi Bakanlığı'na getirilmesi ekonominin köklü değişimlere gideceğinin gösterge-siydi. Tüm bu gelişmelerden sonra 1999 yılında IMF ile imzalanan Stand-by anlaş-ması ile 3 yıllık bir program da başlamış oldu. Bu programa göre ilk 1,5 yıllık dö-nemde döviz kuru önceden belirlenen bir kur seviyesinde sabitlenecek, sonraki bir buçuk yıllık dönemde ise dalgalı kur rejimine geçilerek döviz kurunun istenilen bir noktaya çekilmesi hedeflenmekteydi. İlk başta olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen 2000 yılının Kasım ayında gelindiğinde bazı kamu ve özel bankaların yıl sonunda açık pozisyonlarını hemen kapatma istekleri, kriz ortamına girilmesine neden olmuştur. Bunun sonucu olarak 2001 yılının Şubat ayına gelindiğinde ikinci bir kriz dalgası vurmuş ve ekonomi bü-yük bir durgunluğa girmiştir. Tüm bu yaşanan gelişmeler kura dayalı bir programın uygulanmasını zorunlu kılmaktaydı. Böylece 2001 yılında Güçlü ekonomiye geçiş programı hazırlanmış, fakat istenen sonuç alınamayınca 2002 yılının Temmuz ayında koalisyon parti başkanlarının yaptığı bir toplantı sonucu Kasım ayında erken seçim kararı alınmış ve ülke yeni bir dönem içerisine girmiştir. Yaşadığımız o dönemlerin bir daha yaşanmaması konusunda çözüm önerileri sunmak amacıyla hazırlanmış olan bu çalışmada da kriz kavramı ve yaşanmış krizler hakkında pek çok fikir sunulacaktır. İlk bölümde krizler kavramı, çeşitleri, sebepleri ve sonuçları incelenecektir. İkinci bölümde dünyada yaşanmış büyük ekonomik krizler tarih itibariyle an-latılacak ve sonuçlar görülmeye çalışılacaktır. Son bölümde ise 2000'li yıllar önce-sindeki ekonomik yapıya bakılarak, 2001 krizinin geçtiği aşamalar görülecek ve krizin ülke ekonomisinde bıraktığı etkiler görülecektir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the 21st century has been quite promising for Turkey. The po-litical developments experienced in 1999 increased the expectations. Also, the gen-eral election in April, the triple coalition government and the assignment of Kemal Derviş, who was the deputy manager of the World Bank, were among the indicators of upcoming drastic changes. Following the developments mentioned, a 3-year program started by virtue of the stand-by treaty signed with IMF in 1999. This program required that currency rate would be stabilized by a pre-determined level for the first 1,5 year and the fluc-tuating currency regime would be adopted for the next 1,5 year so that currency would be pulled back to the targeted point. Although the first developments were positive, that some public and private banks wanted to meet their deficits had led to the crisis circumstances by November. A second crisis had hit by 2001 February and the economics had alreday went into stagnation. All these developments disclosed the need for a currency-based program. Thus, the program for transition to strong economics was prepared but when the ex-pected results were not achieved, it was decided in 2002 July to have an early elec-tion in November, which started another new period. This study aims at providing a better understanding of the concept of crisis and the crisis periods and offering new solutions for avoiding similar periods. In the first chapter, the concept of crisis; its types, causes and effects will be studied. In the second chapter, the great economic crises in history will be investigated and in the last chapter, the economic structure before 2000s will be examined to identify the stages bringing forward the 2001 crisis and its effects.