Sağlık kurumlarında halkla ilişkiler uygulamaları
Health institutions of public relations practices
  1. Tez No: 391183
  2. Yazar: NİLGÜN KURT BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Relations, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, sağlık kurumlarında halkla ilişkiler uygulamalarının nasıl yapıldığı, kullanılan yöntemler, sağlık kurumlarında uygulanan halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliği incelenmiştir. Tarihçi metod kullanılarak literatür taraması yapılmıştır. Mesleki bilgi ve deneyimlerden yararlanılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmakta olup birinci bölümde halkla ilişkiler tanımı ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde sağlık kurumlarının yapısı, amacı, çalışma sistemleri ve organizasyonları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde sağlık kurumlarında halkla ilişkilerin gerekliliği, önemi ve örgütlenmesi konuları incelenmiştir. Dördüncü bölümde sağlık kurumlarının halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütürken kullandığı yöntemlere yer verilmiştir. Beşinci bölümde sağlık kurumlarının yürüttüğü sosyal sorumluluk uygulamaları üzerinde durulmuştur. Altıncı ve son bölümde sağlık kurumlarında uygulana halkla ilişkiler faaliyetlerinin kalite ve hasta memnuniyetini ne şekilde etkilediği anlatılmış. Halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumun imajını etkileyen ve dış dünyayla iletişiminde büyük rol oynadığı gerçeği üzerinde durulmuştur. Kurumun dış dünyayla iletişim bağı olan halkla ilişkiler faaliyetleri, kurumun hedef kitleye ulaşabilmesinde, kurumun misyon ve vizyonunu dış dünyaya aktarabilmesinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the health care public relations practices of how it is done, the methods used, the effectiveness of applied public relations activities in health institutions have been investigated. The literature search was conducted using the method historian. Has benefited from the professional knowledge and experience Work consists of six chapters have been discussed in the first part of the definition of public relations and historical development. The structure of the second part, health care, the aim has been described systems and the organization of work. The need for public relations in health care institutions in the third section, the importance and organizational issues have been examined. The fourth section outlines the manner in which health care public relations use when carrying out their activities. Focused on social responsibility practices carried out by the fifth section, the health institution The sixth and final section of the public relations activities to practice in health care quality and patient satisfaction in what has been described as examining ways. Public relations affecting the image of the institution and its activities focused on the fact that the communication with the outside world play a major role. Corporate communications link to the outside world that public relations activities, in access to the organization's target audience, the organization's mission and vision of the outside world to the conclusion that effective public relations activities reached its ability to transfer.