Bireysel yatırımcıların hisse senedi alım satım kararlarının analizi: Afyonkarahisar ilinde bir uygulama
Factors affecting the individual investors share certificate trading decisions: Pattern from province of Afyonkarahisar
- Tez No: 391193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Menkul kıymetlere yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken asıl konu, menkul kıymet getirilerinin, risklerinden fazla olup olmadığıdır. Uzun vadeli sermaye piyasası araçlarından olan hisse senetleri bu konuda önemli bir yere sahiptir. Özellikle fiyat değişimlerinin çok fazla yaşandığı Hisse Senedi piyasalarında payların getirilerini tahmin etmek güçtür. Bu sebeple bireysel yatırımcılar bu piyasaları izleyip, çeşitli yöntemler kullanarak en uygun hisse senedine yatırım yapmayı amaçlamaktadır. Hisse senedi piyasalarında yatırımcılar, kullandıkları yöntemlerle farklı yatırım tercihlerine ulaşmayı istemektedirler. Tez çalışmasının birinci bölümünde Menkul kıymet piyasaları hakkında teorik bilgiler ele alınacaktır. İkinci bölümde Hisse senedi piyasalarında yatırım yaparken kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilecektir. Üçüncü bölümde ise Afyonkarahisar ilinde bireysel yatırımcılar üzerine uygulanacak anket ile yatırımcıların yatırım yaparken kullandıkları yöntem ve tercih sebepleri hakkında bilgiler anket yöntemi ile elde edilecek ve uygulama sonucu veriler SPSS programı ile değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
When the making an investment to securities,derivation the point of need to care is whether security yields much more than risks or not.Shares of long-term capital market instruments is important in this respect.Especially,In share markets to be much experienced price variances is hard to guess its yields.Because of this,individual investors aims investing the most appropriate share by observing markets,using the variety methods.In the share markets,ınvestors want to reach different investment thoughts with using methods. In the first part studying of thesis,Theoretical informations will be handled about security markets.In the second part,when the making an investment in the share markets will be informed about to be used methods.In the third part,with poll will be applied upon the individual investors in the province of Afyonkarahisar,informations about choice reasons and when the investors making invest about using methods will be got with method of poll and result of apply data will be evaluated with SPSS programme.