The effects of corporate social responsibility on financial performance of public companies in Turkey
Türkiye'de halka açık şirketlerde kurumsal sosyal sorumluluğun finansal performansa etkileri
  1. Tez No: 667001
  2. Yazar: SHAKHIDA ZAITOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYD EBRAR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşletmelerin sadece sahiplerine ve hissedarlarına değil, aynı zamanda çalışanlarına, müşterilerine, tedarikçilerine ve içinde bulundukları topluma karşı da sorumlulukları bulunmaktadır. İşletmeler, bir taraftan faaliyetlerini kârlı ve verimli bir şekilde sürdürmeye çalışırken, diğer taraftan da verdikleri kararlarda paydaşlarının çıkarlarını da dikkate almak zorundadır. Kurumsal sosyal sorumluk kavramı, hayırseverlik ve çevreyi koruma gibi faaliyetlerle sınırlandırılmamakta, işletmelerin toplum ve çevre ile bütünleşmesini öngörmektedir. Bu açıdan kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal yönetim kavramları kesişmektedir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetim uygulamaları da dahil olmak üzere kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının Türkiye'deki halka açık şirketlerin finansal performansları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırma BİST 100 Endeksinde yer alan finans dışı 73 firmayı kapsamaktadır. Araştırmanın zaman periyodu 2015-2019 yılları arasıdır. Veri seti hem zaman hem de kesit boyutlarını içerdiğinden panel veri analizi yöntemi tercih edilmektedir. Araştırmada firma finansal performansını üç farklı değişken temsil etmektedir. Bunlar, aktif karlılık (ROA), Tobin's Q ve hisse başı kardır (HBK). Kurumsal sosyal sorumluluğun firma finansal performansı üzerindeki etkisini belirlemek için altı ekonometrik model oluşturulmuştur. Literatüre uygun olarak modellere çeşitli kontrol değişkenleri eklenmiştir. Araştırma sonuçları, kurumsal sosyal sorumluluğun kurulan 6 modelin tümünde firma performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bulgular, kurumsal sosyal sorumluluğun Türkiye'deki halka açık şirketlere kısa vadede finansal olarak katkı sağlamadığını ortaya koymaktadır. Ancak bu bulgular, sosyal sorumluluğun finansal performans üzerinde dolaylı bir etkisi olabileceği şeklinde yorumlanabilir. Sosyal sorumluluğun, uzun vadede şirket düzeyinde şirketlere hem finansal hem de finansal olmayan faydalarının olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses have responsibilities not only to their owners and shareholders, but also to their employees, customers, suppliers, and the society they belong to. While businesses are trying to continue their activities profitably and efficiently, they also must consider the interests of their stakeholders in their decisions. The concept of corporate social responsibility is not limited to activities such as philanthropy and environmental protection, it envisages the integration of businesses with society and the environment. In this respect, the concepts of corporate social responsibility and corporate governance intersect. In this context, the purpose of this study is to reveal the effect of corporate social responsibility on financial performance of publicly traded companies in Turkey. The research covers 73 non-financial firms included in the BIST 100 Index. The period of the study is between 2015-2019. Panel data analysis method is preferred because the data set includes both time and section dimensions. In the study, firm performance is represented by three different variables, these are return on assets (ROA), Tobin's Q and earning per share (EPS). Six econometric models have been established to determine the impact of corporate social responsibility on firm financial performance. Various control variables have added to the models based on the literature. The results of the research show that corporate social responsibility does not have a positive effect on firm performance in all 6 models established. The findings reveal that corporate social responsibility does not contribute financially in the short term for Turkish public companies. However, these findings can be interpreted as social responsibility may have an indirect effect on financial performance. Social responsibility is also expected to have both financial and non-financial benefits to companies in the long run at firm level.