Kurumsal yönetim uygulamalarının işletme performansı üzerine etkileri: BİST şirketleri üzerinde bir uygulama
Corporate governance practices impact on business performance: An application of BIST company
- Tez No: 378672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜROL DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde şirketlerin büyümelerini sürdürmelerinin tek yolu kârlılık merkezli bir finansal performansa sahip olmaktan çıkmış, finansal performans kavramı ve ölçümü zamanla yönetimsel bir araç haline gelmiştir. Bu bağlamda, işletmelerin finansal araçları bir yönetim aracı olarak kullanmaları, kurumsal yönetim uygulamalarına entegre olmaları açısından önemli bir adım olarak nitelendirilmektedir. Özellikle, işletmelerin sadece kârlılık çerçevesinde yönetilmemesi ve performansın sadece düşük maliyetle ürünün en fazla ya da hizmetin üretilmesi olarak tanımlanmaması sonucu, paydaşların memnuniyetini ve ürünün ya da hizmetin kalitesini de içeren yeni bir çerçeve gündeme gelmiştir. Bunda kurumsal yönetim uygulamalarına geçişi zorunlu kılan mevzuatın da payı bulunmaktadır. Ülkemizde BİST, BDDK, SPK gibi kurum ve kuruluşların işletmelere kurumsal yönetim uygulamalarına yönelik olarak getirdiği tavsiye ve zorunluluklar işletmelerin performansları üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Çalışmada hisseleri BİST'de işlem gören şirketler üzerinden bir uygulama gerçekleştirilerek, kurumsal yönetim uygulamalarının şirketlerin performansı üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Bu çalışmanın amacı kurumsal yönetim uygulamalarının BİST'de işlem gören üretim firmalarının performans göstergesi olan toplam faktör verimliliği, etkinlik, saf etkinlik, teknik etkinlik ve ölçek etkinliğine etkisini incelemektir. 2005-2011 yılları arasını inceleyen çalışmada önce VZA ile etkinlik ve verimlilik değerleri hesaplanmış, ardından yönetim kurulu bağımsızlığı, firma tecrübesi ve sahiplik yapısı bu değerlerin açıklayıcısı olarak sınırlı regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlara göre sadece firmanın yaşının performansa olumlu etki ettiği, yönetici ikiliği, halka açıklık oranı, yabancı ortak oranı gibi değişkenlerin performansa negatif yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the; only way to have a sustainable growth is not to accurately perform a profit based financial performance any more; managerial instruments took place instead of financial performance In this context, the use of financial instruments as managerial, instruments is considered as an important step in integrating themselves to corporate governance applications. In particular, within the framework of the profitability and performance of business simply just produce a product or service at optimum cost, should not be described as a result, stakeholders, shareholders, employee satisfaction and the quality of the product or service, a new framework included in the agenda. The passage of legilastion mandating corporate governance practices in this particular role. In Turkey, the organizations and institutions like BIST (Borsa Istanbul), BDDK, SPK's corporate governance pracitces are bought to business, such as advice and requirements for the business in this sense produces a positive effect on performance. The study of the companies listed on the BIST (Borsa Istanbul) application is carried out and the impact of corporate governance pratices are analyzed on the performance of companies. The aim of this paper is to analyze the affect of corporate governance practices on the performance indicators which are proxied by total factor productivity, efficiency, pure efficiency, technical efficiency and scale efficiency of the manufacturing firms that are traded on Borsa Istanbul. The paper focuses on the period between 2005 and 2011 and firstly calculates the efficiency and productivity scores of the firms and later runs board indepence, firm experience and ownership status as the determinants of these scores in a censored regression. The results show that, only the age of the firm has a positive impact on the performance of firms, whereas CEO duality, free float rate, foreign ownership ratio has a negative affect on the performance.