Sezai Karakoç'un şiirlerinde mitolojik unsurlar üzerine bir inceleme
A study on the mythological elements in Sezai Karakoç's poems
  1. Tez No: 391213
  2. Yazar: OSMAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Temel özelliği anlatı olmasına dayanan mitoloji hayatımızın her anını her taraftan kuşatmıştır. En önemli düşünce aktarım tarzlarından birisi olan anlatı mitolojinin de kullandığı tarzdır. Edebiyatın temeli anlatıya dayandığı için şairler de zaman zaman bu yolu kullanmışlardır. Yalnız Sezai Karakoç'un şiirlerindeki anlatılar ciddi bir sezgiyle anlaşılabilecek erin anlamlı semboller içerir. Anlam derinliği olan sembollere şair içinde bulunduğu ikinci yeni şiir akımının tarzına uygun olarak daha da derin anlamlar yüklemiştir. Sezai Karakoç'un şairliği ve fikir adamlığıyla Çağdaş Türk Şiiri'nin ve Modern Türk Düşüncesi'nin önemli temsilcilerinden birisidir. Sezai Karakoç'un şiirlerindeki mitolojik unsurlar incelenirken şairin mitolojiye bakışını, faydalandığı mitolojileri, mitoloji hakkındaki fikirlerini yansıtması açısından nesir kitaplarından da faydalanılmıştır. Sezai Karakoç'un İslami bir dünya görüşüne sahip olmasına rağmen, sadece peygamberler tarihi yönüyle çok zengin olan İslam mitolojisinden değil başta Mezopotamya olmak üzere Türk, Yunan, Mısır gibi medeniyetlerin yanı sıra Yahudi ve Hıristiyan mitolojisinden de faydalanmıştır. Sezai Karakoç'un şiirlerindeki mitolojik unsurlar bitkiler, göksel unsurlar, hayvanlar, kahramanlar, mekanlar, renkler, sayılar, sular, tabiat unsurları ve zamanlar aşısından incelenmiş ve şairin mitolojik unsurları şiirlerini oluştururken sıkça kullandığı görülmüştür. Bu mitolojik unsurları kullanırken şair daha çok metafizik unsurlarla örgülediği Diriliş düşüncesini, Batı medeniyetine karşı Doğu medeniyetinin canlanmasını ve dirilmesini idealize edebilmek için mitolojinin metafizik unsurlarına da yer vermiştir. Bu incelemeler esnasında şairin yayınlanmış bütün şiirleri taranmış ve şairin ilgili mitolojik unsurlara bakışını yansıtacak örneklere yeterince yer verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Sezai Karakoç kendine özgü Diriliş adıyla anılan bir ideoloji dünyası oluşturmaya çalıştığı için mitolojinin özünü oluşturan yaratılış, doğum, yaşam, mücadele, ölüm, ölümsüzlük gibi kavramları şiirlerinin tamamına yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology, whose basic property is narrative, has surrounded every moment of our lives. Narrative, which is one of the most important styles of conveying thought, is also used by mythology. Since the foundation of literature is based on narrative, poets also used this form from time to time. However, the narratives in Sezai Karakoç's poems contain symbols with profound meanings that can be understood through serious intuition. Sezai Karakoç is one of the most important representatives of Contemporary Turkish Poetry and Modern Turkish Thought as a poet and thinker. While studying the mythological elements in Sezai Karakoç's poetry, his prose was also used since it reflects his view on mythology, the mythology he made use of and his ideas about mythology. Sezai Karakoç has an Islamic worldview but he has made use of not only the Islamic mythology, which is very rich historically, but also Mesopotamian, Turkish, Greek and Egyptian civilizations, and Jewish and Christian mythologies. The mythological elements in Sezai Karakoç's poetry were studied in terms of plants, celestial elements, animals, heroes, places, colors, numbers, waters, natural elements and times; it was observed that he used mythological elements a lot while writing his poems. While using these mythological elements, he included the metaphysical elements of mythology in order to idealize the thought of Revival, which he generally built with metaphysical elements and the revival of the Eastern civilization against the Western civilization. During this study, all of the published poems of the poet were scanned and sufficient amount of examples reflecting his view on the mythological elements were included. Sezai Karakoç used the concepts that form the essence of mythology like creation, birth, life, struggle, death and immortality since he tried to form a world of ideology peculiar to him called Revival.