Hukuki ve siyasi süreçlerin ilişkisel analizi
The relational analysis of juristical and political processes
- Tez No: 391226
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ERÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde hukuk ve siyaset arasındaki ilişkinin analizi için, Türkiye'nin yakın tarihinde vuku bulmuş bir davanın iddianame metni incelenmeye çalışılacaktır. Bu metin, stratejik hamlelerin yapıldığı, tarafların siyasi mücadelesinin hukuksal alandaki yansıması olarak anlaşılmaya çalışılacaktır. İddianame hukuk ve siyaset arasındaki ilişkinin analizinde bir dayanak noktası olarak kavranmaya çalışılacaktır. Bu çalışmamızda iddianame üç bölüme ayrılmıştır. İlk olarak iddianamede tasvir edilen örgüt masaya yatırılacaktır. Bu örgütün iddianamedeki tanımında bulunan siyasi ve hukuki muğlaklıkların altı çizilmeye çalışılacaktır. İkinci bölümde ise iddianamede cezalandırılması talep edilen kişilerin hukuki ve siyasi konumlarının muğlaklıklarının altı çizilmeye çalışılacaktır. Son olarak da iddianamede cezalandırılması istenen eylemlerin hukuki ve siyasi konumlarının barındırdığı muğlaklıklar açığa çıkarılacaktır. Hukukun askıya alınmasıyla doğan terörle mücadele yasasının yarattığı hukuki ve siyasi muğlaklıklar ile iddianamede tespit ettiğimiz muğlaklıklar arasında bir ilişki olduğunun altı çizilecektir. İddianamenin analizinde elde ettiğimiz muğlaklıklar; anayasa ve terörle mücadele yasasının oluşturduğu muğlaklıklar, son olarak da çıplak hayat ve egemenin oluşturduğu muğlaklıklar, siyasal egemene siyasal karar alanı açmaktadır. Ancak bu siyasal alanın hukukun askıya alınması vasıtasıyla daraltıldığı anlamına gelmez. Bu tez çalışmamızda siyasal alanın daraltılamayacağına değinilecek, böylece çatışmanın siyasi mahiyeti üzerine odaklanılacaktır. İddianamede elde edeceğimiz sonuçlar göstermektedir ki, hukukun askıya alınması siyasal mücadelenin form değiştirmesinden başka bir şey değildir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the text of the indictment of a lawsuit which occured in the recent history of Turkey will be tried to examine in order to analyse the relation between law and politics. This text will be tried to understand as an apparatus that provides parties to demonstrate their political struggle in the juristical field with the strategic moves. The indictment will be tried to grasp as a baseline for the analysis of the relation between law and politics. Throughout the study, the indictment is divided into three sections. Firstly, the organisation depicted in the indictment will be discussed. The political and juristical ambiguities of organisation's definition in the indictment will be tried to underline. In the second pard, the ambiguities of political and juristical positions of the people who were claimed to be punished according to the indictment will be tried to underline. And finally, the political and juristical ambiguities of the actions claimed to be punished in the indictment will be discussed. It will be demonstrated that there is a relation between the political and juristical ambiguities of anti-terror law which is established via the suspension of the law, and the ambiguities that the indictment contains. The ambiguities that we acquired by the indictment, the Constitution and anti-terror law, and bare life and sovereignleave a room to the soverign for political decision-making. However, it does not mean that political sphere is narrowed via the suspension of the law. This thesis will demonstrate that political sphere can not be narrowed. The outcomes that we obtain from the indictment shows that the suspention of the law is nothing but changing form of the struggle.