Yabancı dil olarak mobil destekli Türkçe kelime öğretimi
Mobile - assisted Turkish vocabulary teaching as foreign language
- Tez No: 391272
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, yabancı dil olarak mobil destekli Türkçe kelime öğretiminin etkililiği ve öğrencilerin bu uygulamalarla ilgili görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada yabancı dil olarak Türkçe kelime öğretiminde kullanılmak üzere geliştirilen internet temelli kelime öğretim materyalleri, kısa mesajlar (SMS) ve çoklu ortam mesajları (MMS) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen 24'ü deney, 24'ü kontrol grubu olmak üzere, toplam 48 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubu öğrencilerinin tanıtıcı bilgileri“Katılımcı Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Deney (mobil destekli kelime öğretim) grubu ve kontrol (öğretmen merkezli geleneksel kelime öğretim) grubu öğrencilerinin kelime öğrenme başarılarını karşılaştırmak amacıyla Kelime Bilgisi Başarı Testi geliştirilerek kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin yabancı dil olarak mobil destekli Türkçe kelime öğretimi ile ilgili görüşlerini almak amacıyla yarı yapılandırılmış“Mobil Destekli Kelime Öğretimi Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde 7 farklı istatistiksel analiz (Frekans, Yüzde, Bağımsız t testi, Bağlantılı t testi, Kruskal Wallis H testi, Dunnet T3 Post Hoc testi ve Mann Whitney U testi kullanılmış olup bu analizler bilgisayarda SPSS 22.00 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nitel veriler incelenmiş ve kodlamalar yapılmıştır. Oluşturulan kodlardan benzer durumları niteleyen kodlar sınıflandırılarak bu kodlardan araştırmanın amacına yönelik temalar oluşturulmuştur. Temalar düzenlendikten sonra bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of the Mobile-Assisted Turkish Vocabulary Teaching as Foreign Language and students' views on it have been investigated. In the research internet-based vocabulary teaching materials which have been developed for use of Turkish vocabulary teaching as a foreign language, text messages (SMS) and multimedia messages (MMS) have been used. The study group of this research consisted of 24 experimental group, 24 control group, total amount of 48 students, who study at Istanbul University Language Centre and learn Turkish as a foreign language. The descriptive information of the experimental group was obtained by the usage of“Participant Information Form”In order to compare the success in the experimental (mobile-assisted vocabulary teaching) group and control (traditional teacher-centered vocabulary teaching) group's vocabulary learning, Vocabulary Success Test“ has been developed and used. In order to get views of the experimental group on the Mobile-Assisted Turkish Vocabulary Teaching as Foreign Language, the Mobile Assisted Vocabulary Teaching Evaluation Form”is used, which has been semi-structured "For data analysis in the quantitative part of the study, 7 different statistical analysis was used (Frequency, Percentage, Aligned t test, linked t test, Kruskal-Wallis H test, Dunnett T3 post hoc test and Mann Whitney U test and the analyzis were performed with SPSS 22.00 statistical package program on the computer. In the analysis of qualitative data content, analysis method was used. Qualitative data were examined and codings were done. The codes qualify similar cases were classified and for the purpose of this research themes were created. After themes were created, the findings were defined and interpreted.