Küreselleşme sürecinden hareketle Türkiye'de yerel yönetim reformu
Local government reform in Turkey with referrence to globalization process
- Tez No: 391283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de ve dünyada her geçen gün önemi biraz daha artan yerel yönetimlerin, küreselleşme ile bağlantısının çeşitli yönlerden incelendiği bu çalışmada, küreselleşme sürecinden yola çıkılarak yerel yönetimlerin dünü ve bugünü mikro ve makro ölçekler dâhilinde araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada; küreselleşmenin, yerelleşme ve yönetişimi yönetim sistemlerinde nasıl zorunlu kıldığı noktasından hareketle, yeni kamu yönetimi anlayışına değinilmiş, yeni kamu yönetimi anlayışının Türkiye ve dünyada yerel yönetimleri nasıl etkilediği ile birlikte bu anlayış değişikliğinin mevzuata yönelik hangi reformları beraberinde getirdiği irdelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de yerel yönetimler konusunda yapılan son değişiklikler, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin yerel yönetimler konusunda hangi aşamaları kaydettiği ve Türkiye'de yerel yönetim sisteminin eksiklikleri ya da yapılması gereken reformlar konusunda çeşitli saptamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, local governments', whose their importance rises in Turkey and other parts of the World day by day, affiliation with globalisation has been tried to be investigated. While given investigation was being made, local governments' yesterday and today were researched within micro and macro sizes. In this study, new public administration sense has been scrutinized by looking at how globalisation made indigenization and governance inevitable. It has been taken into consideration that which reformist works towards laws changing in new public administration sense brings with it. In this direction, besides which progress EU member states made on the subject of local governments, it has been determined on the subject of drawbacks of the local government systems and reforms should be made in Turkey.