35 - 45 yaş kadınlara uygulanan antrenmanın kan profilleri ve fiziksel uygunluk özelliklerine etkisi
The effect of training program on blood profiles and physical fitness characteristics of women between 35 - 45 ages
- Tez No: 391316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı; 35-45 yaş kadınlara uygulanan antrenmanın kan profilleri ve fiziksel uygunluk özelliklerine etkisini belirlemektir. Çalışmada; uygulamanın kadınlarda yaşanacak değişimlerin neler olabileceğini sorgulayan; yarı deneysel, kontrol grupsuz ve çalışma gruplu ön-son test modeli kullanılmıştır. Kontrol edilen değişkenlerden kan profillerinden; Demir (Fe), Hemoglobin (Hgb), Trigliserid, High Density Lipoprotein (HDL), Low Density Lipopretin (LDL), Glukoz, Total kolestrol fiziksel uygunluk özelliklerinden; boy, kilo, beden kütle indeksi (BKİ), yüzde kas, yüzde yağ, yüzde sıvı ve yüzde yağsız doku ölçülmüştür. Verilerin analizinde kan değerlerinin ön- son test karşılaştırmalarında bağımlı T testi kullanılırken vücut kompozisyonu parametrelerinin 1.2.3 ve 4. ölçümleri arası fark olup olmadığına bakmak için tekrarlı Anova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research; blood profiles of training applied to women 35-45 years of age and to determine the effect of physical fitness. In this study; the implementation of the changes that occurred in women who questioned what would happen; quasi-experimental control group was used ungrouped and study pre and post-test model. The controlled variable of the blood profile; Iron (Fe), hemoglobin (Hgb), Triglycerides, High Density Lipoprotein (HDL), Low Density Lipoprotein (LDL) cholesterol, glucose, total cholesterol of physical fitness; height, weight, body mass index (BMI), percent muscle, percentage fat was measured and percent lean tissue fluid percent. Repeated ANOVA was used to analyze the data to see if the blood values of the dependent t test comparison of pre and post test using body composition parameters there was a difference between 1.2.3 and 4 measurements.