Vergi yönetimi açısından vasıtalı vergilerin Türk vergi sistemi yönünden yeri ve bu vergilerin etkinlikleri ile verimliliklerinin arttırılabilmesi için alınabilecek önlemler: İstanbul ili uygulaması
In terms of tax admi̇ni̇strati̇on, the place of i̇ndi̇rect taxes i̇n Turki̇sh tax system and the measures whi̇ch should consi̇der for effecti̇on of taxes and i̇ncreasi̇ng producti̇vi̇ty: Example of Istanbul
  1. Tez No: 391351
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ŞAKİR BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'de vergi gelirlerinin dağılımına bakıldığında vasıtalı vergilerin, vergi gelirleri içindeki payının düzenli olarak arttığı görülmektedir. Son yıllarda toplam vergi gelirlerinin neredeyse %70'i bu vergilerden sağlanmaktadır. Bu sebeple Türk vergi sisteminde vasıtalı vergilerin önemi de artmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada, geçmişten günümüze vergi kavramı ve bu kavramı açıklamaya çalışan teoriler üzerinde durulmuştur. Verginin tüm özellikleri açıklanmış, mali ve mali olmayan amaçları irdelenmiştir. Ayrıca vergileme ilkeleri tanımlanmış, bu ilkelerin tarihsel gelişimi ve ilkelerin tasnifi yapılmıştır. İkinci bölümde; Türk vergi sisteminde vergilerin sınıflandırılması yapılmış ve en önemli sınıflandırmalardan olan vasıtalı – vasıtasız vergiler tüm detaylarıyla analiz edilmiştir. Bu vergilerin eksik ve üstün yanları değerlendirilmiş ve vasıtalı vergilerin uygulanma sebepleri açıklanmıştır. Türkiye'de ki vasıtalı – vasıtasız vergi yükü incelenmiş ve AB ülkeleriyle karşılaştırılmıştır. Bununla beraber, İstanbul bölgesinde vergi etkinliği değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın özgün bölümünü İstanbul'da görevli Vergi Dairesi Müdürleri ve Yeminli Mali Müşavirlerle yapılan röportajlar oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak konuyla ilgili öneriler son bölümde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the distribution of the tax revenue in Turkey, it is seen that the share of indirect taxes have risen steadily. Almost 70% of total tax revenues in recent years are obtained from these revenues. For this reason, the importance of indirect taxes to the Turkish tax system is also increasing. In this study consists of three parts; it is focused on the concept of tax from past to present and foucuses on explaining theories of this concept. Described all aspects of the tax, financial and non-financial objectives are discussed. Also defines taxation principles and classification is made of the historical development of these principles and guidelines. In the second part; the classification of the Turkish tax system was made and the most important classification indirect - direct taxes were analyzed in full details. It's evaluated the incomplete and advantages of these taxes and explained the reasons for the implementation of indirect taxes. Then, Indirect - direct tax burden is analyzed in Turkey and compared with EU countries. In addition, tax efficiency is evaluated in Istanbul region. In the third part; In the original section of the research, interviews with the directors of the Tax Office (in İstanbul) and Certified Public Accountants.Lastly, recommendations are expressed on the subject based on the results obtained.