Kamu çalışanlarınca toplam kalite yönetimi ilkelerinin algılanması: İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğünde bir uygulama
Detection of total quality management principles of public employees: Istanbul European Side PTT Application in the Directorate
  1. Tez No: 391353
  2. Yazar: GÜL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Toplam kalite yönetimi (TKY) kavramı yakın geçmişten başlayıp günümüze kadar olan zaman diliminde gittikçe önemi artan ve gelişen bir kavramdır. Yapılan birçok araştırma ve çalışma göstermiştir ki bir işletmenin başarısı söz konusu olduğunda toplam kalite yönetimi son derece önemlidir. Bu nedenle birçok işletme toplam kalite yönetimi uygulamalarını benimsemiştir. Son yılara ise toplam kalite yönetimi kamu sektöründe de kendini göstermiştir. Fakat toplam kalite yönetiminin yapısı kamu sektörüne uyum göstermemekte, dolayısıyla da kamu sektörüne adaptasyonunda zorluk yaşanmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak kalite ve toplam kalite yönetimi kavramları ve bu kavramların gelişim süreçleri incelenmiştir. Sonrasında ise toplam kalite yönetiminin kamu sektöründeki uygulamaları, bu uygulamaların olumlu ya da olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı kamu alanında çalışan personelin toplam kalite yönetimine bakış açısı ve toplam kalite yönetimi ile ilgili görüş ve düşünceleri incelemektir. Bu çalışma kamu yönetimi çalışanlarının toplam kalite yönetimin kamu sektörüne uygulanması noktasında sıkıntılar yaşanacağını düşünmesi ile birlikte toplam kalite yönetimi anlayışının benimsenmesinin de bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of total quality management is a concept close to the importance of growing and developing steadily in the time period starting from the past to the present. Has done a lot of research and studies show that the success of a business when it comes to total quality management is extremely important. Therefore, many businesses have adopted total quality management practices. Total quality management In the last years has shown itself in the public sector. However, total quality management is to adapt the structure of the public sector, therefore, is experiencing difficulties in adapting to the public sector. Quality and total quality management concepts first examined in this study and development of this concept. The public sector in the implementation of total quality management in the post, examined the positive or negative effects of this practice. Perspective on total quality management personnel in public areas aim of this study and examined opinions and thoughts related to total quality management. In this study, employees in public administration from the implementation of total quality management in the public sector adoption of total quality management approach problems with thinking that there will also reveal that there is a necessity.