Postmodern örgütsel analizde bir paradigma olarak örgütsel estetik
Organizational aesthetics as a paradigm in postmodern organizational analysis
  1. Tez No: 391368
  2. Yazar: SENEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE KESKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Antik Çağlar'dan beri güzel ve estetik, sanatın ve felsefenin merkezinde yer almaktadır. Estetik, postmodern örgütsel analize yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Strati'nin de tanımladığı gibi örgütsel estetik; örgütte düzgün ve verimli çalışmayı sağlayan, kolayca isimlendirilmeyen bir duyular sistemi aynı zamanda, örgütte uyumu, verimi sağlayan inanç ve değerlerin temsilidir (1992, s.579). Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'de, postmodern örgütsel analizde örgütsel estetik yaklaşımına yönelik araştırma yapılmış ve örgütsel estetik modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırma ile ortaya koyduğumuz 'örgütsel estetik modeli', yöneticilere farklı bir bakış açısı kazandırabilme, örgütün sesini duyabilme, örgütün hislerini anlayabilme, yöneticilerin tek taraflı estetik bakış açılarının örgüt içerisinde ne kadar kabul görebildiğine, etki derecesine, örgütsel imaj ve kurumsal itibara olan yansımalarına ve negatif algıların pozitif hale dönüşebilmesine imkan sağlayabilecek bir kılavuz niteliği taşımaktadır. Türkiye'de örgütlerin ve yönetimlerin örgütsel estetiği algılayışları, faaliyetlerine nasıl yansıttıkları ve örgüt üyeleri tarafından günlük yaşamda bu estetik değişim ve dönüşümlerin nasıl algılandığı, hangi özelliklerin örgütleri tercih edilebilir kıldığı, örgüt üyelerinde olumlu örgütsel imajı oluşturduğu incelenerek, alan yazınına katkı sağlamak üzere Türkiye'de estetiğin, yönetsel yaşama uyarlanmasında karşılaşılan sorunlar, eksikler ve sonuçlar sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times beauty and aesthetics have been at the heart of philosophy and art. Aesthetics have brought a new perspective to postmodern organizational analysis. Strati has identified 'organizational aesthetics,' as the system of an organization, which provides smooth and efficient operating; is both non-identifiable and yet sensitive; instills harmony within the organization, and is the representative of productive beliefs and values (1992, s.579). Within the framework of this thesis, a postmodern organizational analysis was conducted in Turkey with research on the organizational aesthetic approach and the pursuit of the organizational model. Along with this research, the 'organizational aesthetic model' was also presented, in order to gain the different perspectives of administrators, to hear the voice of the organization, to understand the feelings of the organization, to see how the unilateral aesthetic perspectives of the managers could be recognized within the organization, to measure the degree of impact on the organizational image and corporate reputation, and to assess the possibilities for transforming perceptions from negative to positive. The perception in Turkey of organizational aesthetics within the organization and in management was also reflected in related activities, as well as in the study of the aesthetic change and transformation of the perceptions of members of the organization within their everyday lives; identifying those special features which have been preferred by organizations and which were identified by members as creating a positive organizational image; as well as in the work on a literary article in the field, comparing the issues, gaps and results encountered in regard to adapting the administrative aesthetic experience in Turkey.