Hidrosiklonların teorik analizi ve prototip dizaynında karakteristiklerin çıkarılması
- Tez No: 57028
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sıvı olarak suyun kullanıldığı siklon tipi olan hidrosiklonlar tanıtılmıştır. Hidrosiklonlar, iki farklı partikül grubunun (ağırlık, boyut ve yoğunluklarındaki farklar dolayısıyla ) veya sıvıdan katı ve gaz partiküllerin, merkezkaç kuvvet yoluyla ay n İmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, hidrosiklonların kullanım şekilleri, hız dağılımları, çalışma karakteristikleri, performansı, performansa etki eden işletim ve dizayn değişkenleri incelenmiştir. Bu bilgilere dayanarak 200 mm çaplı bir hidrosiklon dizayn edilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, hidrosiklonun çalışma tarzı, ayrılma verimi ve farklı alt akım boyutlarında verdiği ayırma sonuçlan incelenmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, cyclon type hydrocyclons where water is used in liquid phases are described. Hydrocyclons provide seperation of two different types of particles (due to their weight, dimensions and density) by means of centrifugal forces. The working principles of hydrocyclons, the speed variations and some factors which have an effect on performance of hydrocyclons were investigated as the aim of the subject. Then according to this knowledge a 0 200 mm hydrocyclon was designed. At the end of this work, chracteristic of hydrocyclon, s eperation efficiency and result of performance of hydrocyclons at different subftuid dimensions were investigated experimentally and they were interpreted.