Kitabü'l–Furûk: Necmüddîn Ali b. Ebi Bekir en-Nîsâbûrî; tahkik ve tahlil
Nagm al-Din Ali b. Abi-Bakr an-Nisaburi: Ki̇tab al-Furuq; edition critics
- Tez No: 391422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tezmimizin amacı, Necmüddîn Ali b. Ebu Bekir en-Nîsâbûrî'nin muhtasar bir fıkıh niteliği taşıyan ve Türkiye kütüphanelerinde yazma halinde bulunan Kitabu'l-Furûk adlı eserinin edisyonunu yapıp eserin tanıtılmasıdır. Bu amacımızı gerçekleştirmek için, tezimizi bir giriş ve üç bölüme ayırdık: girişte tezimizin amacını ve önemini anlatmaya çalıştık. Birinci bölümde Nîsâbûrî'nin eserini inceledik. Eserin Nîsâbûrî'ye aidiyetini sorguladık. Daha sonra özelliklerini, furûk ilminin doğuşunu, önemini, kullandığı terimleri, eserdeki metodu mümkün mertebe ele almaya çalıştık. İkinci bölümde müellifin hayatı ve eserleri üzerinde durduk. Ardından tahkik ettiğimiz eserin nüshalarını tanıtmaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise çalışma konumuz olan eserin nüshaları arasında karşılaştırmalar yaparak doğru ve anlaşılır bir metin ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The purpose of Tezimizin, nadjmo'ddin Ali b. Abu Bakr an-Naisaburi, a concise comparative Figh as the hand – wraiting in Turkey and Kitab al- Furuq with the rules of the edition of the critical press-ready, and the introducion of the Naisaburi and also on this occasion. To accomplish this goal, divided into three sections: an introduction, and the Tezimizin the purpose and significance of the accomplishments. The first chapter the author approached the General look of the period and the life hi lived. After referring to the Juridical and other scholaes also itikadi views I've included ideas about Naisaburi. Finally, the Naisaburi Furuq of the works of jurisprudence and is introduced in other areas. We have tried to examine the work of the second part was Naisaburi. Naisaburi aitliğini to work, the reason why, when you type the wording used by the properties of resources, we have tried to consider possible terms, it portrays mrthod. Then we tried to introduce copies of writing of the verify Naisaburi. İn the third part of our study in the subject of Naisaburi by making a comparison between the versions of the Edition tried to give the right to consult.