Kullandırma sözleşmelerinde hasar
Risk in utilization contracts
  1. Tez No: 391423
  2. Yazar: ALİ HULKİ CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kullandırma Sözleşmelerinde Hasar başlıklı tezimiz, borçlar hukuku alanında hasarın başka bir deyişle dar ve teknik anlamda hasarın, kullandırma sözleşmeleri yönünden incelenmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, öncelikle hasar ve hasara yol açan sonraki kusursuz imkansızlık kavramları üzerinde ayrıntıyla durulmaya çalışılmıştır. Bu aşamadan sonra ise kullandırma sözleşmelerini sistematik bir sınıflandırma içinde ayırmak suretiyle hasar her kullandırma sözleşmesi için ayrıca ve yeniden incelenmiştir. Tezimizde özellikle tam iki tarafa borç yükleyen (sinallagmatik) sözleşmelerde hasar ile tek tarafa ve eksik iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerde hasar konularındaki farklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca satış sözleşmesinde hasar sorununa da yeri geldikçe atıf yapılarak, kullandırma sözleşmelerinde hasar sorunuyla bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır. Kanun koyucunun bazı hükümlerdeki tercihleri ve yol açtığı sorunlar ya da çözümler, eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilerek, bu noktalarda kişisel görüşler de getirilmeye uğraşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis consisted of three parts excepting introduction and the conclusion. In the first part: the terms of impossibilty and the loss in general, the types of impossibilty and the effects of impossibilty and loss to the contracts are studied. In the second part: the definitions of the leasing, the product rental and the financial leasing contracts, their characteristics, the acts of the parties, the objective impossibility of these acts and the loss situations are studied according to these contracts. In the third part: the definitions of the loan contracts and atypic property use contracts, their characteristics, the acts of the parties, the objective impossibility of these acts and the loss situations are studied according to these contracts.